Přečerpávání vody z lapací nádrže u skládky v Tušimicích

Přečerpávání vody z lapací nádrže u skládky v Tušimicích | foto: HZS Ústeckého kraje

Skládka v Tušimicích už jen doutná, hasiči ji uhasili po čtyřech dnech

  • 6
Hasičům se po čtyřech dnech podařilo uhasit požár skládky pneumatik v Tušimicích. Ze spáleniště už jen stoupá dým. Během noci buldozery a nákladní auta přisunovaly zeminu a zahrnovaly jí požářiště. Problémová místa teď už budou kropit jen čtyři zaměstnanci firmy, které skládka patří.

Pneumatiky na skládce hořely od 17. června. Hasiči je průběžně zahrnovaly zeminou, ale požár se jim dlouho nedařilo uhasit. Uspěli až v neděli večer.

"Během neděle se požářiště znovu zavezlo hlínou, nasazeno bylo devět aut a buldozerů. I přes zeminu občas proskočily plameny, tam se pak muselo znovu rozhrnout a místo pokropit vodou," popsal zásah mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Z místa požáru stále stoupá dým, který si už ale žádnou evakuaci zřejmě nevyžádá. Hodnoty zplodin v ovzduší totiž proti minulým dnům významně poklesly a žádné toxické látky v něm podle hasičů nejsou. Na místě zbudou s hadicemi už jen čtyři zaměstnanci firmy, které areál patří. Hasiči je občas přijedou zkontrolovat.

Znečištěná je lapací nádrž tušimické elektrárny, označovaná jako "lapol", tedy lapač olejů. "Devatenáctého června ve 12:06 byl zjištěn zápach a uhynulé ryby. Bylo zahájeno přečerpávání vody z přítoku nádrže do okolních kališť. Výpusť z nádrže byla zahrazena nornou stěnou, aby se znečistění nedostalo do potoka," uvedl Marvan.

Už během soboty se objevily zprávy, že nebezpečné látky stekly do Nechranické přehrady. Zde jsou rozmístěné norné stěny, zprávy, že by zde uhynuly ryby, se neobjevily. To, že uhynuly ryby v lapací nádrži, podle Marvana není tragédie. "Lapací nádrž není určena k chovu ryb, to, že se tam vůbec nějaké objevily, je spíš signál, že se celkově životní prostředí zlepšilo," řekl Marvan.


Video