Skládka v Pozďátkách prosakuje

Pozďátky - Navzdory předchozím slibům odborníků skládka nebezpečného odpadu v Pozďátkách na Třebíčsku není stále bezpečná. Kamerové zkoušky, které se konaly na podzim, totiž prokázaly, že má poškozenou izolaci a že z ní prosakuje kontaminovaná voda. Před Vánocemi to potvrdil přednosta Okresního úřadu v Třebíči František Jonáš a vedoucí okresního referátu životního prostředí Taťjana Hermannová.

„Zkoušky vyvracejí všechny výroky odborníků najatých firmou IH-ENVI, kteří tvrdili, že skládka neteče. Kamerové zkoušky byly nejdůležitějším důkazem,“ podotkl přednosta.

Skutečnost, že skládka nebyla dostatečně zabezpečená, potvrdila i vedoucí Hermannová. „Už v srpnu jsme přikročili k prvnímu technickému opatření, protože tam povolila ucpávka osazená na šachtě. Vody unikaly na povrch terénu. Namísto ucpávky jsme použili osazení skruží a zaizolovali jsme to. Stav se každopádně zlepšil,“ konstatovala Hermannová.

Skládka v Pozďátkách byla otevřena před šesti lety. Její provozovatel, firma IH-ENVI z Hradce Králové, zde bez chemické úpravy uložila deset tisíc tun zelené skalice ze závodu Precheza Přerov. Za likvidaci staré ekologické zátěže dostala firma zaplaceno od Fondu národního majetku. Skládka pak několikrát změnila majitele, na posledního z nich byl v roce 1999 vyhlášen konkurz. Nyní je lokalita v havarijním stavu, okolí totiž ohrožuje únikem jedovatých látek, především pak kyselinou sírovou.

Řeší se jen havárie
„Ovšem vzhledem k tomu, že stále není dořešeno majetkoprávní vypořádání, nemohli jsme zasáhnout do tělesa skládky a řešili jsme tak jen havárii, na niž jsme dostali dotaci od státu,“ uvedla šéfka referátu.

Podzimní kamerové zkoušky považuje Hermannová za důležité. „Technický stav skládky se výrazně zlepšil tím, že byly zaslepeny veškeré šachty a potrubí, takže dnes není únik tak velký. Oproti minulosti se snížil až patnáckrát,“ vysvětlil poslední kroky přednosta Jonáš.

S vedoucí Hermannovou se však shodují, že vzhledem k nevyjasněným majetkoprávním vztahům bude nutno řešit i nadále případné havarijní stavy státními dotacemi. „Stav skládky se nejvíce zhoršuje na jaře, z ministerstva bychom proto potřebovali garantovat další finanční prostředky, abychom zachytili jarní tání,“ uvedl přednosta. Oba přirovnali skládku k ucpané vaně, kde může dojít k přelití.

Problém nekončí
„Neděláme si iluze, že tímto jsme vše vyřešili. Celá lokalita je tak zamořená, že jakmile přijde tání či větší množství dešťových srážek, dojde k vymývání kontaminantů a stav zase nebude nijak uspokojivý. Prozatím jsme se však snažili vyřešit vše, co se dá,“ konstatovala vedoucí referátu.

Jak potvrdila Marie Černá, zástupkyně hejtmana kraje Vysočina a předsedkyně Svazku obcí z Třebíčska, který státu chtěl pomoci skládku asanovat, poslední reakce ministra životního prostředí Miloše Kužvarta zatím nedává příliš reálných šancí na likvidaci nebezpečné skládky.

„Ve čtvrtek 27. prosince jsem dostala od pana ministra dopis, kde mi sdělil, že poradní sbor projednal žádost o udělení výjimek z předmětu a z výše podpory na poskytnutí státní dotace na sanaci skládky a že ji nedoporučili. Žádost tak bude ponechána v evidenci do doby, kdy bude znám výsledek šetření trestně právní odpovědnosti za současný stav skládky,“ vysvětlila Černá.

Pro svazek to znamená jediné: zatím má ruce svázané, protože až po udělení ministerských výjimek může podat žádost na Státní fond životního prostředí o uvolnění potřebné částky zhruba sta milionů korun na sanaci skládky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video