Pro zraněnou skialpinistku vyráželi záchranáři z Pece pod Sněžkou.

Pro zraněnou skialpinistku vyráželi záchranáři z Pece pod Sněžkou. - Pětadvacetiletá lyžařka se zranila, když jela mimo vyznačené trasy Obřího dolu. (26.2.2006) | foto: iDNES.cz

Skialpinistku zachraňoval z Obřího dolu vrtulník

  • 17
Asi pětadvacetiletá skialpinistka málem doplatila životem na výlet v Krkonoších. Sjela z cesty u bývalé vodárny v Obřím dole na úbočí Sněžky a narazila do stromu. Oživila tím debaty o placení zásahu Horské služby, protože riskovala vědomě.

"Při nehodě si zlomila klíční kost a lopatku. Jela naštěstí ve větší skupině, takže ostatní lyžaři mohli okamžitě přivolat pomoc," informoval Petr Pradáč ze stanice Horské služby v Peci pod Sněžkou.

K odlehlému a těžko přístupnému místu by se však Horská služba s běžnou technikou dostávala minimálně dvě hodiny.

Záchranáři skákali z vrtulníku
Proto záchranáři využili vrtulníku OK-Ambulance, která v případě potřeby Horské službě vypomáhá. U zraněné lyžařky byl pouhých dvacet minut po nehodě.

"V neděli pravidelně létáme do Krkonoš, abychom byli blíž místu případného zásahu. Jakmile nám Horská služba oznámila, co se stalo, u stanice v Peci pod Sněžkou jsme naložili dva záchranáře s horolezeckým vybavením a vyrazili do Obřího dolu," uvedl pilot vrtulníku Daniel Tuček.

Zraněná lyžařka se nacházela na strmém svahu ve žlabu Rudného potoka téměř v patnácti stech metrech nad mořem. Zásah vrtulníku komplikovalo i sněžení, špatná viditelnost a silný vítr.

"Přistání nepřipadalo v úvahu. Proto jsem se s vrtulníkem pouze přiblížil k zemi a záchranáři museli vyskočit do sněhu. Poté jsem odletěl, Horská služba zraněné lyžařce na místě poskytla první pomoc a dopravila ji ke kapličce v Obřím dole. Tam jsem všechny o hodinu později naložil a pacientku přepravil do vrchlabské nemocnice," popsal zásah Tuček.

Horský chodník v závěru Obřího dolu patří mezi letní cesty, které by se v zimním období neměly používat, protože bývá často zledovatělý a turisty na něm ohrožují i laviny sjíždějící ze strmého žlabu na úbočí Sněžky.

Měl by se zásah platit?
Skialpinismus je vysokohorské lyžování mimo upravené lyžařské terény, proto je spojené s větším rizikem. Na Slovensku se bude od 1. července za zásah Horské služby platit. Může vyjít až na statisíce korun - více zde 

,

Video