Skeptici chtějí napadnout referendum

  • 114
Čeští euroskeptici hodlají zpochybnit platnost referenda. Pokud se lidé vysloví pro vstup do Evropské unie, bude si Euroskeptická aliance stěžovat u Ústavního soudu. Vadí jí, že stát podporoval pouze příznivce evropské integrace a znemožnil svobodnou soutěž politických názorů. Vláda to popírá.

Aktivista Vilém Barák obvinil vládu, že použila veřejné prostředky na propagaci jednoho názoru, proti němuž stáli jednotlivci a organizace bez finančního zázemí. Euroskeptikům vadí, že byla kampaň vedena i z peněz odpůrců integrace.

"Je pozoruhodné, že vrchol demokracie, za nějž je EU vydávána, se proti tomuto nedemokratickému způsobu jednání neohradila, a že jí to bylo jedno," míní Barák. Podle něj se unie zřejmě řídí heslem, že účel světí prostředky.

Vláda obvinění rezolutně odmítla. "Není pravda, že by všechny prostředky šly jen příznivcům integrace," uvedla mluvčí kabinetu Anna Stárková.

Stát vynaložil na kampaň před referendem 200 milionů korun, z toho si celých 40 milionů vrátil ve formě DPH. Většinu peněz použil na vlastní informování - reklamní spoty, provoz infolinky a webu Euroskop. K neziskovým organizacím a svazům se dostalo devět procent z částky.

Jana Adamcová z odboru komunikační strategie ministerstva zahraničí vysvětlila, že je při přidělování peněz organizacím nezajímal postoj k integraci, ale kvalita předložených projektů, které se týkaly života v regionu a nikoli přímo EU.

Odpůrci vstupu chtějí pád vlády
Euroskeptici se domnívají, že stát neměl přispívat příznivcům ani odpůrcům vstupu, nýbrž zachovat neutrální postoj. "Jinak je možné, aby premiér Vladimír Špidla za peníze daňových poplatníků propagoval třeba zvýšení daní," poznamenal Barák.

Česku by podle euroskeptiků prospělo, kdyby lidé v referendu vstup do EU odmítli. Barák se domnívá, že by pak vláda padla a zcela se proměnila politická reprezentace, protože všechny strany, včetně ODS a lavírující KSČM, spojily osud s EU.

Euroskeptická aliance vznikla na podzim v Brně jako volné sdružení. Za znak přijala logo EU se srpem a kladivem. Činnost prý financují z darů. Největší akci s názvem "Do Evropy nechceme... a Špidlu taky ne", uspořádají euroskeptici den před referendem.

V průzkumech vedou příznivci
Průzkumy veřejného mínění mluví proti euroskeptikům. TNS Factum nyní odhaduje, že se referenda zúčastní kolem 57 procent voličů. Podle prognózy by mělo osm z deseti zúčastněných hlasovat pro vstup.

Společnost nicméně připouští, že se v posledních dnech aktivizovali odpůrci vstupu. Kladné hlasy ale stále převažují ve všech skupinách. Pouze mezi příznivci levice je podíl hlasů pro a proti vyrovnaný.

,

Video