Jaroslav Škárka odpovídá na dotazy novinářů po skončení soudního jednání (13.

Jaroslav Škárka odpovídá na dotazy novinářů po skončení soudního jednání (13. dubna 2012). | foto: Petr Topič, MAFRA

Jsem obětí politického procesu jak z 50. let, rozmluvil se Škárka

  • 495
Poslanec Jaroslav Škárka, který má jít na tři roky do vězení kvůli "obálkové aféře" Věcí veřejných, verbálně zaútočil na soud. Označil se za oběť "politického procesu jako v padesátých letech". Soudce podle něj vyslal lidem vzkaz, že za nahlášení korupce jsou tři roky natvrdo.

Bezprostředně poté, co soudce Jan Šott přečetl rozsudek nad Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou (rozsudek najdete zde), nebylo druhému jmenovanému příliš do řeči. "Já se k obsahu závěrečné řeči pana soudce nebudu vyjadřovat," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz. Odmítl komentovat i podmínku pro Bártu.

Za nahlášení korupce tři roky

Blog poslance Jaroslava Škárky

Čtyři dny po vynesení rozsudku se Škárka rozmluvil, přesněji řečeno rozepsal na svém blogu.

"Nevěřil jsem vlastním uším. Senát v čele se soudcem Šottem se v podstatě ztotožnil s obhajobou Víta Bárty a naprosto manipulativně přijal pouze argumenty jeho strany," postěžoval si Škárka, který si od soudu odnesl tříletý trest za podvod. Rozsudek není pravomocný.

Pokus o úplatek se Škárka snažil dokázat nahrávkou, která podle expertizy vznikla v jiné době. "Zcela prokazatelně lhal," řekl o Škárkovi, toho času nezařazeném poslanci, soudce Jan Šott. Poslancovy pohnutky označil za zvláště zavrženíhodné, poslanec podle něj jen lákal z Bárty peníze, aby ho mohl dehonestovat.

Postoj k rozsudku

Škárka se proti rozsudku hodlá odvolat. Totéž učiní i Vít Bárta, kterému soud dal podmíněný trest v délce jednoho a půl roku. Oba politici si podrželi křeslo v Poslanecké sněmovně, Bárta jako důvod, proč z volené funkce neodstoupil, fakticky uvedl, že ji nepovažuje za "vysokou".

Škárka se tomu nyní na svém blogu diví. "Věrohodní byli pouze svědci ve prospěch Bártovy teorie o půjčkách, ostatní ne (...). Bohužel soudce i celý senát podlehli tlaku, aby rozsudek dopadl 'správným' způsobem. Vnímám ho v mém případě jako naprosto nespravedlivý a na politickou objednávku," uvedl Škárka.

Drsný příměr s 50. lety

Nejostřejší munici si pak nechal na závěr. "Soudci tak v podstatě vzkázali lidem: 'Nenahlašujte úplatky, jinak dostanete tři roky natvrdo'. Je to smutné, uvedeným rozsudkem pro mě osobně končí demokracie a já naopak lidem vzkazuji: 'Běžte do ulic a vyžeňte politickou mafii!' Jinak tady budou platit praktiky padesátých let a naprostá zvůle pár vyvolených," napsal Škárka.

Přirovnáním k 50. letům a politickým procesům zvolil Škárka drsný příměr k období, v němž nevinní lidé dostávali mimořádné tresty či provaz poté, co z nich vyšetřovatelé mučením vynutili přiznání. Komunistický režim takto likvidoval kohokoliv, koho viděl jako potenciální hrozbu - inteligenci, vojáky ze západní fronty, politiky demokratických stran, sedláky či představitele církve.

Oběťmi politických procesů se stali i někteří komunisté, když režim potřeboval najít obětní beránky za své neúspěchy nebo prostě nastolit strach.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video