Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Skandály v kampani vnímají voliči jako karneval. Tváře zastínily program

  • 120
Strany už i před komunálními volbami "prodávají" víc tváře než program. To je největší překvapení končící kampaně, shodli se politolog Jan Kubáček i šéf STEM Jan Hartl. "Skandály, které se objevily, už podle mě voliči vnímají jako jakýsi nezbytný jarmark, karneval, který nesmí chybět, ale moc toho neovlivní," míní Kubáček.

Pokud by voliči měli jiný názor a vyškrtávali ze svého "soukromého seznamu" sympatií politiky a strany, kterým se nevyhnuly aféry, i tentokrát by se dost ztenčil.

Ministr dopravy Vít Bárta hovoří na tiskové konferenci 24. září v Plzni po jednání na krajském úřadě.S výjimkou aféry kolem sledování politiků ODS před několika lety v Praze, do kterého byla podle zjištění MF DNES namočena detektivní agentura ABL, ale neměly větší než regionální rozměr. Dva ministři za Věci veřejné - klíčový politik strany, ministr dopravy Vít Bárta i ministr školství Josef Dobeš - působili dříve v ABL a pokud by i po volbách aféra eskalovala, může to rozdrolit současnou vládní většinu 118 poslanců ve Sněmovně.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Větší problém se nevyhnul ani druhé vládní straně TOP 09, která kvůli velkým sporům v Liberci úplně rozprášila místní buňku a ani v tomto městě nepůjde do komunálních voleb. "To je ale typ problému, který bude mít jen regionální dopad," řekl Hartl. Podobný názor má i Kubáček.

Velký souboj o Prahu: nová tvář Svoboda versus nová tvář Tůma

Velký důraz dávají strany v komunálních volbách na Prahu, kterou může po vzniku TOP 09, která ukrojila velkou část podpory ODS, potkat velké politické zemětřesení. Právě na Praze se dá ukázat, jak strany zvýraznily roli tváří, které hodně zastínily konkrétní program.

Tyto billboardy se Zdeňkem Tůmou už v pražských ulicích jsou, další se objeví během října.

Když TOP 09 vytáhla jako svého kandidáta na primátora bývalého šéfa centrální banky Zdeňka Tůmu, v ODS vypuklo zděšení a dlouho hledala novou, nezdiskreditovanou tvář, která by se s ním mohla poměřovat. Nakonec strana vsadila na lékaře Bohuslava Svobodu, jemuž dal plnou podporu premiér Petr Nečas. A Svoboda teď o své ODS říká: "Pacient poznal, že je nemocný, ale začal se intenzivně léčit."

"Na voliče může mít jeho nasazení vliv, ale s tím, že se ODS mění, nastoupila strana relativně pozdě," míní politolog Kubáček. Velká rivalita mezi ODS a TOP 09, které se přetahují o dominanci na pravici, může mít přitom rozuzlení, že se obě strany po komunálních volbách dohodnou na koalicích, kde to půjde.

Kandidát ODS na pražského primátora Bohuslav Svoboda.

Nečas předpokládá, že se to stane i třeba v Českých Budějovicích, kde místní TOP 09 deklarovala, že nepůjde do koalice s ODS, protože je podle ní propojená s různými zájmovými skupinami. "Ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti, tak si troufám říci, že i TOP 09 bude uvažovat jinak," prohlásil dnes premiér a předseda ODS Nečas.

Poněkud zabržděná kampaň ČSSD. A prostořeký Poche

Kampaň opoziční ČSSD byla o dost méně výrazná než před volbami do Sněmovny. Jednak proto, že na nich strana hodně finančně vykrvácela. A pak také proto, že se hodně snažila, aby tentokrát nebyla "paroubkovská".

"Výslovně jsem si přál, aby byla méně radikální hesla a aby bylo také méně sytě oranžové," přiznal Jiří Dienstbier, ne tolik okoukaný politik, jehož strana nabídla jako svého kandidáta na primátora hlavního města a který má ambici i na kariérní postup uvnitř ČSSD.

Strana se v průběhu kampaně jasně přidala na stranu demonstrujících státních zaměstnanců, odmítla vládní reformy a voliče se snaží burcovat, že když získá ČSSD 12 křesel v Senátu, bude brzdit plány Nečasovy vlády. "Senát ale nemůže zastavit reformní plány vlády," zdůraznil ještě dnes, den před volbami premiér.

I sociální demokraté museli zahlazovat aféry - jednu kolem billboardu v Mostu, kde její kandidát Karel Novotný hlásal: "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou?" Po delším dohadování s pražskou centrálou, které vadil smysl sloganu kritizující menšiny (v kontextu Mostu hlavně Romy), se heslo změnilo na neutrálnější "Stejná pravidla pro všechny".

Kontroverzní předvolební billboard mostecké ČSSD, který někteří kritizují pro jeho nacistickou rétoriku.

Své straně moc nepomohl ani místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche, který nasypal skrytě do stranické pokladny 200 tisíc korun od Pražské energetiky a peníze rozepsal na fiktivní členské příspěvky. O stranickou funkci přišel, ale na kandidátce ho strana nechala.

"Všechny tyto věci, o kterých se před každými volbami píše, vnímají voliči jako nezbytnou součást volebního boje, ale jejich výsledky to podle mého názoru moc neovlivní," míní politolog Jan Kubáček.

Stejně jako před volbami do Sněmovny, i tentokrát se do jejich průběhu pokouší promluvit občanské sdružení Vyměňte politiky. Ve spolupráci se známými herci a zpěváky natočilo spoty, v nichž lidi burcuje, aby přišli volit a pomohli vyměnit "kmotry".

"Když se podíváme na to, co nám lidé odpovídají v průzkumech, tak asi 15 procent přiznává, že na jejich rozhodování má kampaň vliv," hodnotí dopad kampaně na rozhodování voličů šéf STEM Jan Hartl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue