Obraz starosty Prahy 5 Milana Jančíka se na Wikipedii několikrát za sebou vylepšil. Jančíkův mluvčí vymazal zmínky o starostových skandálech.

Obraz starosty Prahy 5 Milana Jančíka se na Wikipedii několikrát za sebou vylepšil. Jančíkův mluvčí vymazal zmínky o starostových skandálech. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Skandály starosty Jančíka zmizely z Wikipedie. Vymazal je mluvčí

  • 480
Spolupracovník kontroverzního komunálního politika Milana Jančíka z ODS se pokusil vylepšit životopis svého šéfa způsobem, který v Česku nemá obdoby. Zmanipuloval heslo v globální internetové encyklopedii Wikipedie. Odstranil z ní všechny zmínky o Jančíkových skandálech.

"Vystudoval sborový zpěv na konzervatoři a právnickou fakultu. Má titul JUDr. a MBA. Byl členem opery státních divadel v Olomouci a Ostravě a pěveckého souboru Národního divadla v Praze. Pracoval také jako zpěvák v Českém rozhlase," stojí na Wikipedii o starostovi Prahy 5.

Jeho mluvčí Radovan Myslík ze slovníku "potají" vymazal informace o starostových skandálech, například o konfliktu se strážníky. Mluvčí odstranil jakoukoliv negativní, byť pravdivou informaci o svém nepopulárním šéfovi. Myslík využil toho, že Wikipedii tvoří dobrovolníci: možnost zasáhnout do ní má každý uživatel internetu. V úterý se hájil tím, že šlo o omyl.

"O takto brutální zásah do encyklopedie se dosud žádný z českých politiků nepokusil. Wikipedie je v celém světě naprosto apolitická a nezávislá, proto je něco podobného nepřípustné," řekl v úterý MF DNES jeden z českých správců Wikipedie.

Mluvčí Myslík na to v reakci na článek opáčil, že není politikem. Navíc, když se označuje za apolitickou a nezávislou by podle něj měla podávat nezávislé informace. "Je tedy nějaký důvod, aby nebylo umožněno vložit například biografické informace?" uvádí v prohlášení Myslík.

"Umělá kauza", jak ji nazval ve své reakci mluvčí, podle něj působí naopak politicky velmi angažovaně, kdy se "jinému správci" v rozporu s kodexem Wikipedie Jančík někomu nelíbí.

"Je zajímavé, že ačkoliv je editace stránky pozastavena, objevila se dnes v hesle nová informace. Zkrátka někdo editovat může, někdo ne," uzavřel Myslík.

Vylepšené heslo

Wikipedie je celosvětovou encyklopedií, na jejíž tvorbě se může podílet každý. Pro přispívání do ní však platí přísná pravidla. Každá informace musí být zdrojována – třeba odkazem na novinový článek, odbornou literaturu či oficiální životopis.

Proto u jména Milan Jančík bylo původně uvedeno: "S jeho osobou je spojena řada skandálů. V prosinci 2002 srazil strážníka, který se jej pokoušel zastavit, aby nejezdil se svým automobilem přes uzavřený Mánesův most. Kontroverze též vyvolával jeho způsob prodeje nemovitostí na Praze 5 a fingovaný nákup pozemků." Tyto informace doplňovaly odkazy na články médií.

Jančíkův mluvčí Myslík však negativní informace o svém šéfovi vymazal. Poprvé tak učinil v pondělí odpoledne. Správci Wikipedie si toho všimli o hodinu později a navrátili do encyklopedie původní obsah. S tím se však Myslík nesmířil. Včera po jedenácté hodině dopoledne informace o Jančíkových aférách odstranil podruhé. Ani tentokrát to však správcům neušlo a opět obnovili původní stav. Po Myslíkových dalších pokusech pak raději stránku uzamkli, aby už ji nikdo nemohl přepsat.

"Smazal jsem to omylem"

"Já jsem Wikipedii dosud needitoval, proto jsem nevěděl, jak mám postupovat. Chtěl jsem tam dát jen odkaz na starostův životopis a jeho webové stránky. Omylem jsem však to ostatní smazal," hájil se Myslík. Pozoruhodné je, že se mu tento "omyl" povedl několikrát za sebou.

"Snažil jsem se ve starostově profilu opravit informace, které nejsou pravdivé," dodával Myslík. Jančík ho prý úkolem odstranit nepohodlné informace nepověřil. "Byla to má práce," řekl mluvčí.

Ve středu znovu zopakoval, že jeho zásahy do stránky neměly rozhodně být manipulací. "Celá má snaha tedy byla zaměřena na vložení dalších informací, nikoliv manipulace s již vloženými."

Seznam skandálů a další nepříjemné informace, které se k nim vážou, mají ve Wikipedii všichni vrcholní politici. U šéfa ČSSD Jiřího Paroubka se například píše o zákroku policie na CzechTeku i o vraždě Václava Kočky. U Mirka Topolánka z ODS zase nechybí informace o kauze Kořistka či zdviženém prostředníčku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video