Šéf britských konzervativců David Cameron (na konferenci Královské zdravotní školy v Harrogate (11. května 2009)

Šéf britských konzervativců David Cameron (na konferenci Královské zdravotní školy v Harrogate (11. května 2009) | foto: Profimedia.cz

Skandál s výdaji politiků v Británii pokračuje, na řadu přišla opozice

  • 6
Aféra s kontroverzními náhradami britských politiků pokračuje. Poté, co list The Daily Telegraph zveřejnil účty labouristů, se zaměřil i na opoziční konzervativce. Také oni si nechali proplácet kde co. Například poslanec Letwin si naúčtoval dva tisíce liber za opravu trubky pod tenisovým kurtem.

Vůdce opozičních konzervativců David Cameron se v reakci na zveřejněné účty omluvil a zdůraznil, že systém poslaneckých náhrad je chybný. "Je to další špatný den pro parlament a upřímně řečeno pro Konzervativní stranu," řekl. Také premiér Gordon Brown se omluvil za "chyby, které se staly".

The Daily Telegraph od pátku otiskoval podrobnosti účtů členů vlády a dalších labouristických poslanců, což vedlo k rekordnímu poklesu obliby v posledních měsících už tak nepopulárních labouristů. Podle průzkumů nedělníku Mail on Sunday podporuje konzervativce 45 procent dotázaných a labouristy jen 23 procent, tedy nejméně od roku 1943.

Dnes The Daily Telegraph obrátil pozornost na opozici. Stínový vůdce v Dolní sněmovně Alan Duncan si podle něj během tří let nechal proplatit 4 tisíce liber za údržbu zahrady. Poslanec Letwin, který připravuje předvolební program toryů, si naúčtoval dva tisíce liber za výměnu prasklé trubky pod tenisovým kurtem.

PŘEČTĚTE SI

Britský premiér platil bratrovi za úklid, poslanci vyúčtovali ochranku i žiletky

Stínový ministr vnitra Chris Grayling žádal proplacení tisíců liber za rekonstrukci londýnského bytu, který je necelých třicet kilometrů od jeho rodinného domu. Sporné náklady se týkají především toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na své londýnské bydliště.

Proplácely se i psí konzervy za necelých 5 liber

Poslanci si nechávali proplatit i drobnosti, které však mohou být politicky stejně ničivé jako velké částky. Například stínová ministryně pro záležitosti Walesu Cheryl Gillanová žádala 4,47 libry za psí konzervy a stínový ministr pro vysoké školy David Willetts chtěl 100 liber pro řemeslníky, kteří vyměňovali žárovky.

V minulých dnech The Daily Telegraph uvedl, že premiér Brown vyúčtoval přes 6 tisíc liber, které zaplatil bratrovi za úklid svého bytu. Stejně jako ostatní labourističtí i konzervativní poslanci i on zdůrazňoval, že se držel parlamentních pravidel. Dnes se veřejnosti omluvil jménem všech politických stran. Zdůraznil, že je zapotřebí "ihned" obnovit důvěru veřejnosti.

Gordon Brown na konferenci Královské zdravotní školy v Harrogate (11. května 2009)
Ministerský předseda Gordon Brown na konferenci v Královské zdravotní škole v Harrogate (11. května 2009)

Brown se přitom snažil před dvěma týdny reformu poslaneckých náhrad prosadit. Už v posledních týdnech se totiž objevovaly kompromitující informace o poslaneckých účtech, které poškozovaly především labouristické ministry. Premiér proto chtěl narychlo v parlamentu zrušit náhrady pro byty mimolondýnských poslanců a nahradit je dietami. Nesehnal však dost hlasů ani mezi labouristy.

Konzervativní The Daily Telegraph otiskuje výběr z účtů, které se vedení parlamentu chystalo zveřejnit najednou v polovině července poté, co prohrálo soudní bitvu v rámci zákona o svobodě informací. List odmítl uvést, zda za informace zaplatil.

Poslanec Stuart Bell již v minulých týdnech tvrdil, že informace o těchto účtech "jsou na prodej", ale odmítl říci, kdo je nabízí. The Guardian napsal, že disk s detaily poslaneckých účtů byl nabídnut několika listům za šestimístnou sumu.

Poslanci budou dnes odpoledne jednat o nezávislém úřadu, který by kontroloval a schvaloval poslanecké účty. Dosud účty proplácí parlamentní kancelář, na kterou dohlížejí poslanci ze všech parlamentních stran a několik nezávislých osobností.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video