Skaličtí bojují za zachování své školy

Skalice u České Lípy - Nové podmínky pro provoz škol ohrožují další existenci školy ve Skalici u České Lípy. Odpor proti záměru ministerstva školství školu zrušit spojil všechny zdejší obyvatele.

Na malé základní škole v obci Skalice u České Lípy to vypadá jako kdykoliv jindy. Každé ráno sem chodí i dojíždí sto dvacet žáků do první až deváté třídy  a normálně se tu vyučuje. Škola je sice stále zařazená do sítě škol, nedostala ale výjimku od ministerstva a hrozí ji, že některé třídy bude muset zavřít nebo sloučit.
Ve škole je napjatá atmosféra. V nejistotě jsou zejména učitelé: pokud by škola svůj boj nevyhrála, museli by si hledat práci jinde, a to v době, kdy školy učitele pro nedostatek žáků spíše propouštějí. „Snažíme se ale učitele přesvědčovat, že nic nehrozí a že všechno dobře dopadne,“ říká starosta Skalice u České Lípy Jiří Löffelmann.


Společně s ním, obecním úřadem a učiteli bojují za školu i rodiče s dětmi. Pro ministryni školství už sepsali protestní dopis, doplněný o petici. „S vaším rozhodnutím jsme nespokojení a nesouhlasíme s ním. Myslíme si, že jste se blíže nezajímala o naší situaci a že jste vydala rozhodnutí, které není přátelské pro naše děti,“ napsali rodiče dětí ze skalické školy ministryni Petře Buzkové. Petice, která nyní koluje celou obcí, spojila všechny místní obyvatele. Ve Skalici, která má téměř třináct set obyvatel, těžko najdete někoho, kdo by nechtěl místní školu zachránit. „Všichni tady jednotně nadáváme jen na ministerstvo školství, jeho vedení a rozhodnutí,“ shodují se lidé.

Společně s peticí pošlou rodiče  na ministerstvo školství také prohlášení odborníků z Pedagogicko-psychologické poradny v České Lípě. „Rušení školy nebo její části není pouhý administrativní úkon, ale dalekosáhlý sociálně psychologický zásah do života školy, obce, ale především do života dětí a jejich rodin. Ten, kdo takový zásah riskuje, si možná ani plně neuvědomuje, jak velkou zodpovědnost tím na sebe bere,“ napsali ve svém prohlášení odborníci z Pedagogicko-psychologické poradny v České Lípě.


Kromě rodičů a odborníků se za svoji školu bije také obecní úřad. Proti neudělení výjimky podal rozklad, ten ale ministerstvo zamítlo. Obec na to reagovala dalším protiútokem: na ministerstvo podala vzápětí soudní žalobu. Oslovila také několik poslanců, kteří by měli za školu ještě více lobbovat.

Skalické škole ublížil především závazný pokyn ministryně školství, který vydala letos na začátku roku. V něm totiž stanovila nové přísnější podmínky pro udělování výjimek. „A některé z nich jsou likvidační,“ říká Jiří Löffelmann, starosta Skalice. „Obec například musí odborně doložit, že bude přibývat obyvatel a že škola během tří let limit splní. A ještě horší je podmínka, že v okruhu patnácti kilometrů nesmí být jiná základní škola.“


Právě tato podmínka je pro Skalické nejhorší. Místní škola má totiž v okruhu patnácti kilometrů dvě největší města na okrese - Českou Lípu a Nový Bor a v nich hned několik základních škol. Doložit narůstající počet lidí by pro Skalické neměl být problém. Když Jiří Löffelmann nastoupil do funkce starosty, měla Skalice 1070 obyvatel. Dnes jich má 1285 a navíc se tu rozjíždí individuální výstavba ve velkém. „Do pěti let by tu mělo bydlet o šedesát rodin více,“ prohlásil Löffelmann.

Kompletně opravené fasády na budově pro první i druhý stupeň, zateplení budov, zavedení moderního vytápění plynem, výměna starých oken za nová plastová nebo moderně vybavená počítačová učebna - to jsou jen některé příklady toho, kolik finančních prostředků už obec do své školy investovala. Za poslední tři roky je to celkem čtyři a půl milionu korun, obec navíc provoz školy ročně stojí další milion a osm set tisíc korun doplácela na mzdy učitelům za to, že fungovala na základě ministerské výjimky.


 Pokud by ve Skalici druhý stupeň zrušili, radnice by stejně příliš neušetřila.
„Za žáky bychom stejně museli platit neinvestiční náklady těm obcím, kam by děti dojížděly,“ dodává starosta.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video