Herman vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu. Milí krajané, pozdravil hosty

Herman vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu. Milí krajané, pozdravil hosty | foto: ČTK

Herman vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu. Milí krajané, pozdravil hosty

  • 941
Ministr kultury Daniel Herman vystoupil v Norimberku jako historicky první člen české vlády na sudetoněmeckém sjezdu. Jeho přítomnost ocenily potleskem tisíce lidí. Hlavní den 67. sjezdu zahájil dopoledne průvod sudetských Němců v krojích a historických zástavách.

Na úvod projevu předneseného v němčině ministr pozdravil všechny přítomné sudetské Němce „milí krajané“, za což sklidil potlesk. Posléze připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi, uvedlo ministerstvo kultury na Twitteru.

Herman řekl, že identitu Čech, Moravy a Slezska po staletí utvářeli kromě Čechů i Němci, Židé, Romové a Poláci, kteří na jejich území žili. „Tragické události dvacátého století tyto svazky narušily, zpřetrhaly a některé definitivně zničily,“ uvedl ministr a připomněl nacistický program likvidace Židů a Romů.

„Vztahy mezi Čechy a Němci pustošily zločiny nacionálních socialistů, které se děly ve jménu německého národa vůči národu českému. Ale to nebyl konec. Neboť touha po pomstě a po odplatě za tyto válečné zločiny na sebe vzala hrůznou podobu ve zločinech ze strany části českého obyvatelstva vůči německy mluvícím spoluobčanům na sklonku války,“ řekl Herman. Odsoudil přitom uplatňování kolektivní viny.

„Přijímám slova lítosti nad činy některých z vašich předků v minulosti. A vyslovuji hluboké politování z naší strany nad tím, co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití,“ řekl ministr.

Posselt mluvil o historickém okamžiku

Nejvyšší představitel Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt Hermanovu přítomnost označil za historický okamžik. „To, co jsme zažili, byl historický moment,“ řekl Posselt po Hermanově projevu. Připomněl, že ministr kultury přijel na sudetoněmecký sjezd jako oficiální zástupce české vlády.

„Proto má to, co dnes bylo řečeno, mimořádný význam. Bylo to jasné odmítnutí nejenom vyhnání, ale i principu kolektivní viny, který tak zamořil dvacáté století ,“ řekl Posselt.

Herman k účasti na sjezdu

"Já jsem přesvědčený, že skutečně na čase bylo," řekl českým novinářům Herman o své účasti na 67. sudetoněmeckém sjezdu. "Na francouzsko-německém dialogu a smíření vidíme, že těch 40 let zpoždění díky komunistickému režimu tady bylo. Kdyby nebylo komunistů, kteří to brzdili a dodneška mají zastydlou mentalitu v minulosti, tak to bylo jistě dříve. Ale je dobře, že to bylo dnes," uvedl.

Ministrovu účast na sjezdu ostře kritizovala KSČM. Její předseda Vojtěch Filip ve čtvrtek kvůli tomu vyzval Hermana k rezignaci. "Komunistická strana měla svůj sjezd, pan předseda obhajoval svůj mandát a potřeboval témata," řekl k tomu Herman. Podle něj je dobře, že komunisté zůstávají v české politice izolovaní.

Ministr naopak ocenil, že jeho cesta na sudetoněmecký sjezd měla na politické scéně širokou podporu. "Jsem velmi rád, že to má podporu všech tří koaličních stran a ještě i stran opozičních, což je velmi důležité, protože to jsou témata nadstranická," řekl Herman.

Připomněl, že i někteří sudetští Němci měli svůj podíl na nacistických zločinech a že on sám už kvůli tomu prosil Čechy o odpuštění. „Kdo je připraven dostát své odpovědnosti, jako to udělal Daniel Herman, jako to dělá česká vláda a jako to děláme i my sudetští Němci, neoslabuje se. Teprve ten, kdo si zamete před vlastním prahem, je připraven ke skutečnému partnerství v srdci Evropy,“ řekl Posselt.

Smíření se sudetskými Němci

Nedělní část programu zahájilo vystoupení předsedy bavorského sudetoněmeckého sdružení Steffena Hörtlera. „Když jsme začínali pořádat sudetoněmecké sjezdy, nedokázali jsme si představit, že by nám česká vláda někdy poslala svého oficiálního zástupce. Dnes se to stalo skutečností a my z toho máme velkou radost. Pane ministře Hermane, je to pro nás velká čest, že vás zde můžeme přivítat,“ řekl Hörtler.

Jeho projev se nesl v duchu smíření mezi Čechy a sudetskými Němci, po kterém někdejší československá německojazyčná menšina v posledních letech volá. „Dnes dáváme najevo, že tvoříme společenství, které překračuje jazykovou hranici,“ řekl Hörtler.

Sudetoněmeckého sjezdu v Norimberku se účastní přes 3 000 lidí. Kromě Hermana jsou zastoupeni i další představitelé české politiky, mimo jiné náměstek místopředsedy vlády pro vědu a inovace Arnošt Marks, bývalý europoslanec Libor Rouček nebo česko-německý politik Milan Horáček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video