Sjezd skončil, lidovci mají nového šéfa

  • 11
Společným zpěvem Svatováclavského chorálu ukončili odpoledne lidovci volební sjezd v Jihlavě. Delegáti na něm zvolili nového předsedu. Stal se jím Cyril Svoboda. Svoboda tak v přímém souboji porazil dosavadního šéfa strany Jana Kasala. Nově zvolený předseda, jehož odchod z postu lídra Čtyřkoalice odkryl spory mezi lidovci, je přesvědčen, že víkendový sjezd překonal vnitrostranickou krizi.

Kalousek se hodlá se Svobodou soudit
Že by nová volba předsedy vyřešila vztahy mezi lidovci si ale nemyslí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Svoboda jej totiž při nedávném sestavování stínové vlády Čtyřkoalice kritizoval za jeho dřívější účinkování na ministerstvu obrany.

Právě kvůli Kalouskově přítomnosti ve stínové vládě Svoboda složil funkci lídra Čtyřkoalice. Konflikt mezi Svobodou a Kasalovým chráněncem Kalouskem vyvolal nové volby předsedy.

"Myslím, že bychom měli zapomenout na staré konflikty," řekl k tomu nový předseda KDU-ČSL.

Rozhovor s novým šéfem KDU-ČSL
Staré praktiky skončí, říká Svoboda

Názor Martina Komárka
Unie se Svobodou

Svoboda poděkoval své ženě
Cyril Svoboda byl zvolen na dva roky. Znamená to, že svou stranu povede příští rok do voleb. Po oznámení výsledků nový šéf KDU-ČSL nabídl všem svým stranickým kolegům ruku ke spolupráci. Své ženě poté poděkoval za podporu.

Svobodu zvolili delegáti sjezdu v Jihlavě 162 hlasy. Ke zvolení bylo třeba získat 159 hlasů. Bývalý lídr Čtyřkoalice Svoboda porazil dosavadního šéfa strany Jana Kasala, kterého v tajné volbě podpořilo 145 delegátů.

Svobodovi krátce po zvolení poblahopřál jeho sok Kasal k vítězství. Prohlásil současně, že 145 hlasů, které od delegátů získal, nejsou hlasy proti Svobodovi, ale pro celou KDU-ČSL. Jan Kasal řekl, že by rád zůstal v čele poslaneckého klubu lidové strany a vliv si chce zachovat i ve Čtyřkoalici.

Nové vedení KDU-ČSL

Cyril Svoboda

Milan Šimonovský

Jan Kasal

Tomáš Kvapil

Zuzana Roithová

Miloslav Výborný

První kolo skončilo bez výsledku
Druhé kolo následovalo bezprostředně po prvním kole. V něm ani jeden z rivalů nezískal potřebných 158 hlasů.
Svoboda měl o hlas méně, pro Kasala bylo 146 lidovců. Svobodovi dá vítězství zapomenout na dva roky starou porážku, kdy neúspěšně kandidoval na předsedu lidovců. Již v Českých Budějovicích sliboval jako nyní změnu a nový styl.

Svoboda: měli bychom být blíž občanské společnosti
Cyril Svoboda po zvolení řekl, že by rád lidovou stranu více otevřel občanské společnosti, Tvrdí, že ve nehodlá potlačovat jiné názory. Věří proto, že se situace v KDU-ČSL zklidní.

Prohlásil rovněž, že je zastáncem posílení prvků přímé demokracie, jako je referendum a přímá volba prezidenta.

On-line rozhovory

O boží přízeň se nemusíme bát, říká šéf lidovců
(14. května 2001)

Klause a Zemana se nebojím, říká Svoboda
(5. února 2001)

Prvním místopředsedou se stal Šimonovský
Po volbě šéfa následovala volba jeho spolupracovníků. Prvním místopředsedou KDU-ČSL byl zvolen senátor Milan Šimonovský. Získal 250 z 305 hlasů. Šimonovský byl jediným kandidátem, poté, co se jeho soupeř Jaroslav Kopřiva další kandidatury vzdal.

Dalšími čtyřmi místpředsedy byli zvoleni bývalý stranický šéf Jan Kasal a první žena, která se v polistopadové historii dostala do vedení lidovců - senátorka Zuzana Roithová. Oba byli zvoleni již v prvním kole. Místopředsedy jsou i Tomáš Kvapil a poslanec Miloslav Výborný.

Ti se ve druhém kole utkali s Vilémem Holáněm a Jaromírem Talířem. Ostatní z celkem 11 uchazečů o funkci místopředsedy vypadli již v prvním kole. Neúspěšní byli například poslanec Libor Ambrozek, bývalá poradkyně někdejšího předsedy strany Josefa Luxe Eva Rolečková a odborník na drogovou problematiku Jiří Vacek.

VZTAH
SVOBODA - KASAL
Souboj byl reprízou boje z roku 1999. Tehdy Kasal o 60 hlasů zvítězil. Svoboda se pak stal prvním místopředsedou strany. Spory mezi rivaly vyvrcholily po Svobodově rezignaci na funkci čtyřkoaličního lídra.
Vnitrostranický konflikt vedl ke krizi KDU-ČSL a
vynutil si mimořádné volby.

Na změny v KDU-ČSL reagovala Čtyřkoalice
Pozitivně i s nevolí přijali čtyřkoaliční politici volbu Cyrila Svobody předsedou KDU-ČSL. Svobodu v čele lidové strany přivítal místopředseda Senátu unionista Jan Ruml i předseda ODA Daniel Kroupa. Nespokojenost netajil předseda DEU Ratibor Majzlík.

Prvním úkolem nového předsedy KDU-ČSL bude podle čtyřkoaličního lídra Karla Kühnla sjednotit lidovou stranu.
 
"Když KDU-ČSL vyřešila své personální otázky, bude mít daleko větší sílu soustředit se na práci pro příští volby a pro společný postup ve čtyřkoalici než v
posledních měsících." To Čtyřkoalici posílí, myslí si Kühnl.
 

Jihlavský sjezd začal hymnou
Sjezd v jihlavském Domě kultury začal sborovým zpěvem české hymny. Přivítání obstaral Kasal, který mimo jiné řekl, že sjezd by měl být přátelským společenstvím lidí, kteří o tomto víkendu sami sobě nastaví nepokřivené zrcadlo.

Delegáti poté minutou ticha uctili památku bývalého předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe, který na podzim 1999 podlehl leukémii, a vyslechli si pozdravný dopis jeho manželky Věry.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda

Projev Cyrila Svobody před volbou předsedy KDU-ČSL v Jihlavě. Svoboda volbu vyhrál a vystřídá v nejvyšší stranické funkci Jana Kasala, kterého porazil o 17 hlasů (26. května 2001).

Bývalý lídr Čtyřkoalice Cyril Svoboda byl na sjezdu v Jihlavě zvolen novým předsedou KDU-ČSL. Vystřídal tak v nejvyšší stranické funkci Jana Kasala (vlevo), kterého porazil o 17 hlasů (26. května 2001).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video