Sjednocovací role prezidenta pro všechny?

  • 1
Zcela nedávno byl do pomyslného čela našeho státu zvolen pan Václav Klaus. Při sledování večerních zpráv mne zarazila jedna z jeho "sjednocovacích" myšlenek, které jsem ne zcela porozuměl. Nebudu citovat přesně, ale vyjádřil se přibližně takto: "Chci přispět ke sjednocení názorů naši politické reprezentace ohledně řešení krize v Iráku, které musí korespondovat s většinovým názorem našeho obyvatelstva…"
Nezlobte se na mne, ale to je strašně populistické vyjádření a hlavně se zbavování odpovědnosti politiků. Jak známo politici mají přistup (a je to tak dobře) i k informacím, které se k nám obyčejným občanům nedostanou. Pokud je nutno na základě těchto informací učinit nepopulární rozhodnutí a tím samozřejmě válka v Iráku je, pak je jejich povinností tak učinit a dostupnou formou nezbytnost tohoto kroku občanům vysvětlit.
Asi žádný normální člověk nemůže být rád, pokud někde vypukne vojenský konflikt, protože pokud zahyne jen jeden nevinný člověk, je to špatné. Příklady jsou známé z Bosny a Hercegoviny, z Čečenska, z Kosova a z mnoha dalších míst…. Také já s rozpaky hledím na připravovanou invazi spojenců do Iráku a ptám se sám sebe, nakolik je tento čin legitimní. Je opravdu hrozba Iráku tak velká?? Nejde jen a jen o zdroje nerostných surovin?? Není v současnosti KLDR větší hrozba než Irák???
Pokud demokratický svět ustoupí, nebudou to diktátoři považovat za slabost?? Vlády "ustoupivších" států samozřejmě budou svůj postoj vykládat, jako uvážlivý státnický mírotvorný čin…… Na jak dlouhou dobu se dá Saddámovu režimu odklad?? Na 10, 20, 30 … let?? A když podmínky nesplní, jaké bude řešení pak?? Nehrozí současnou "nečinností" Francie, Německa, Číny a Ruska nějaký nový "Mnichov v roce 1938", kdy jsme byli v rámci zachování světového míru demokratickými státy obětováni Hitlerovi…. ????? Otázek je mnoho a odpovědi jsou nejasné. Jsem rád, že nejsem politik a nemusím učinit takto závažné rozhodnutí. Nemám totiž dostatek informací, ale hlavně za to nejsem placen…..
Zpět ale ke sjednocovací roli našeho nového prezidenta. Z pragmatického hlediska se vyjádřil, že KSČM již nemá být "opomíjenou" stranou, neboť ji volí 20 % voličů. Pro mne ovšem KSČM zůstane nedemokratickou stranou, vycházející ze marxisticko leninské filosofie, i kdyby ji volilo 50 % voličů. Proto by měla "opomíjenou" stranou zůstat. Nejsem politik… Pan prezident chce, aby se politika státu ohledně irácké krize sladila s názorem veřejnosti. Přes 70 % veřejnosti je v současnosti proti USA a jejich protiiráckému tažení. Myslím si však, že by se v politici v tomto případě neměli schovávat za názor veřejnosti!!!! Nejsem politik… Nebo snad bude pan prezident apelovat na vládu a reprezentanty politických stran a hnutí, aby vycházeli z názorů veřejnosti i v případech problematiky výše daní, způsobu volby prezidenta, poslanecké imunity atd.??? V těchto případech je nám řečeno, že tomu nerozumíme…..? Rozumí běžný občan tomu, o co jde v irácké krizi?? Nejsem si tím, pane prezidente, tak úplně jist…..
Vyzývám proto naši politickou reprezentaci včetně prezidenta. Neschovávejte se za "názor veřejnosti", když se vám to hodí a když vám to může přinést pár bodíků popularity navíc….. Od toho tam nejste!!!

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video