Ulice Kyjeva jsou stále plné demonstrantů (12. února)

Ulice Kyjeva jsou stále plné demonstrantů (12. února) | foto: Reuters

Strůjci brutálního zákroku v Kyjevě díky amnestii před soud nepůjdou

  • 13
Kyjevské soudy ve středu ukončily trestní stíhání vysoce postavených ukrajinských činitelů, kterým opozice přičítá vinu za pokus o násilné rozehnání demonstrantů. Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková navrhla uspořádat s prezidentem Viktorem Janukovyčem veřejnou debatu.

Podle soudů se na obviněné činitele vztahuje amnestie, přijatá parlamentem v podobě prosazené vládnoucí stranou prezidenta Viktora Janukovyče. Zastavily tak stíhání zástupce šéfa bezpečnostní rady státu Volodymyra Sivkovyče a kyjevského starosty Oleksandra Popova, kteří kvůli rozkazu policejním náčelníkům k zásahu čelili obvinění ze zneužití pravomocí.

"Soudy splnily požadavky zákona o amnestii o osvobození podezřelých, obviněných a odsouzených za události, které se odehrály v listopadu a prosinci loňského roku," uvedla mluvčí prokuratury podle agentury ITAR-TASS. Celkem bylo v Kyjevě uzavřeno 35 případů.

Obránci lidských práv si však podle agentury AFP stěžují, že úřady nadále stíhají zraněné demonstranty, včetně starce omráčeného policejním obuškem či invalidy zasaženého gumovými projektily z policejní zbraně. Za vyvolávání masových nepokojů jim hrozí až 15 let vězení.

"Šel jsem se podívat, co se děje, a vyjádřit svou podporu demonstrantům na barikádách, když policie začala střílet. Trefili mě gumovou střelou do hlavy a dalšími třemi do břicha," tvrdí čtyřiapadesátiletý pacient zanedbané kyjevské kliniky Ivan Cholod, který se dosud nevzpamatoval ani z infarktu, utrpěného před deseti lety.

Ve vedlejším pokoji si léčí zranění lebky dvaasedmdesátiletý penzista Mykola Pasyšnik, kterého policisté bili obušky po hlavě. "Chtěl jsem si tam udělat pár fotek, ale policie zasáhla. Praštili mě do hlavy a omdlel jsem. Probral jsem se v policejním autě," vyprávěl.

Mezinárodní organizace Amnesty International v úterý spustila kampaň za ukončení beztrestnosti násilníků v policejních uniformách. Ukrajinští aktivisté zase vytvořili organizaci, která má poskytovat právní rady obviněným. O pomoc už požádalo na 500 lidí.

"Většinou jde o lidi, které policisté zranili při pokojných demonstracích," tvrdí advokát Dmytro Guzij. "Některé případy jsou příšerné. Ve vazbě je otec rodiny, kterého zastavila policejní hlídka, když ve své dodávce vezl kromě tříletého a ročního dítěte i desítku pneumatik. Hrozí mu 15 let," řekla AFP jedna z aktivistek, učitelka Alisa Novičkovová.

Tymošenková velí k veřejné debatě

Situaci na Ukrajině chce řešit také vězněná expremiérka Julija Tymošenková. Ta navrhla uspořádat s Janukovyčem veřejnou debatu o "taktických a strategických krocích", potřebných k vyřešení nynější krizové situace.

Dialog s prezidentem dosud Tymošenková odmítala a trvala na jeho demisi a vypsání nových voleb. Její pohled na východisko z krize se rozchází s názorem ostatních členů vedení její strany Vlast. Odstranit rozpor má delegace poslanců vedená Arsenijem Jaceňukem, která se ve středu za Tymošenkovou vydala z Kyjeva do Charkova.

Füle na Ukrajině

Na nutnost objektivního a nezaujatého pohledu na vnitropolitický vývoj na Ukrajině poukázal ukrajinský prezident Viktor Janukovyč při setkání s komisařem pro rozšíření Evropské unie Štefanem Fülem.  Podle prezidentské kanceláře Janukovyč ocenil aktivní roli Bruselu při hledání demokratické cesty z nynější situace na Ukrajině. Oba politici zdůraznili nutnost zahájení dialogu mezi vládou a opozicí a odvrácení hrozby dalších násilných akcí.

Füle, který do Kyjeva přijel už potřetí od počátku protivládních nepokojů, se v Kyjevě setkal i s vůdci opozice Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem. Podle Jaceňuka se debatovalo o možnostech ústavní reformy, kterou má projednat kyjevský parlament, o složení budoucí vlády a o perspektivách dalšího politického a hospodářského vývoje v zemi.

Veřejnou debatu už prezidentovi v minulých dnech navrhoval vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko. Janukovyč odmítl jeho návrh debatovat na náměstí Nezávislosti obsazeném demonstranty a navrhl besedu na některém z televizních kanálů. Kličko se ale v televizi hodlá s Janukovyčem utkat až po jeho demisi v rámci kampaně před prezidentskými volbami. Záměr ustoupit tlaku opozice a odstoupit zatím ovšem Janukovyč najevo nedal.

V ukrajinském parlamentu mezitím trvá patová situace vyvolaná rozdílnými názory na ústavní reformu, která by měla omezit pravomoci prezidenta. Původně se očekávalo, že tento týden se sněmovna sejde k posouzení předložených návrhů.

Podle informací z poslaneckých kruhů ale v klíčových otázkách panují rozpory, a tak se poslanci v tomto týdnu pravděpodobně nesejdou. Šéf poslanecké frakce vládní Strany regionů Volodymyr Olejnyk novinářům řekl, že jednání o ústavní reformě se dostalo do slepé uličky.

Přesto se podle poslanců Strany regionů Janukovyč pokouší politickou krizi překlenout, mimo jiné i přípravou na jmenování nové vlády. Dřívější kabinet Mykoly Azarova koncem ledna pod tlakem opozice rezignoval, vládu od té doby dočasně řídí vicepremiér Serhij Arbuzov. Podle šéfa parlamentu Volodymyra Rybaka je Janukovyč připraven zformovat "nepolitickou koaliční vládu". Jméno premiéra by měl oznámit příští týden.

Tajemný pianista na barikádách bojuje hudbou:

2. února 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video