Vrtulníky Apache egyptské armády krouží nad  shromážděnými demonstranty v...

Vrtulníky Apache egyptské armády krouží nad shromážděnými demonstranty v Káhiře. (5. července 2013) | foto: Profimedia.cz

Sinajští islamisté velí k džihádu, Egypt poslal na válečnou stezku Apače

  • 35
Sinajský poloostrov se stal místem dílčího egyptsko-izraelského porozumění. Sílí zde islamisté, kteří se momentálně obracejí proti egyptské vojenské vládě. Egyptští vojáci - jako dříve Izrael - boří pašerácké tunely z pásma Gazy. A s izraelským souhlasem nasazují do boje vrtulníky Apache.

Nad zaprášenými vesničkami severní Sinaje se v úterý ráno rozlehl rachot leteckých motorů. Dvojice tmavých helikoptér Apache si vyhlédla vůz s ozbrojenci, vystřelila tři rakety a zničila ho. O pár kilometrů dál další dva vrtulníky rozstřílely několik domů, sloužících jako úkryt islamistů, a poškodily mešitu.

Vrtulník AH-64 Apache

Dvoumotorové útočné helikoptéry, sloužící od roku 1986, má kromě USA ve výzbroji Británie, Egypt či Izrael. Vrtulník obstál ve válkách v Zálivu, v Afghánistánu, v Gaze či v Libanonu.

Princ Harry s kolegou u helikoptéry Apache na základně Bastion v afghánské...
Helikoptéra Apache britské armády startuje z plavidla Ocean

Kliknutím na obrázek otevřete fotogalerii.

Stroj má zálohovanou většinu systémů, dvoučlennou posádku chrání tuna pancíře.

Helikoptéra je vyzbrojena 30mm kanonem a protipozemními raketami (8 řízených střel Hellfire nebo 78 neřízených raket Hydra, příp. kombinace). V některých konfiguracích může nést i protivzdušné rakety Stinger.

Bilancí úterního úderu bylo devět mrtvých a osm zadržených islamistů. Těch druhých jsou za poslední dny desítky, mezi nimi i Adel Muhammad, viněný úřady z přepadu a postřílení pětadvaceti policistů mimo službu.

Egyptské tažení proti islamistům na Sinaji je v plném proudu od doby, kdy radikálové vystupňovali své útoky jako odpověď na vojenský převrat a sesazení prezidenta Muhammada Mursího. Už předtím byl poloostrov plný napětí. A po pátečním rozhodnutí o rozpuštění Muslimského bratrstva může být ještě hůře.

Sinaj je, byť ve stínu titulkově zajímavějších zpráv ze Sýrie, prakticky válečnou zónou. Rebelové disponují i technikou, zřejmě propašovanou z Libye - například protileteckými kanony, třebaže její množství a stav nejsou známy.

Podle agentury AP na poloostrov po svržení Mursího dorazily stovky Jemenců, kteří "vyslyšeli výzvy kleriků k džihádu". Egyptské úřady vědí i o bojovnících ze Saúdské Arábie, Libye či Sýrie. Některé skupiny, které v oblasti působí už dlouho a útočily na Izrael, se nyní připojily k tažení proti egyptské armádě.

Velká roztříštěnost skupin, k nimž se připojily části kmenů, které jsou na Sinaji doma, do jisté míry snižuje schopnost podnikat velké koordinované útoky. Na druhou stranu je však kvůli tomu činnost islamistů značně nepředvídatelná.

Muhammad Mursí

Egyptský prezident Mohammad Mursí při sobotních jednáních (8. prosince 2012)

Někdejší předseda Strany svobody a spravedlnosti, založené Muslimským bratrstvem. Vydobyl si titul prvního demokraticky zvoleného egyptského prezidenta, po svém zvolení se ale začal chovat autoritářsky. Egypťany tím popudil tak, že proti němu začali masově demonstrovat. Byl sesazen při vojenském převratu 3. července 2013.

Rebelové, kterých v nepřehledném terénu Sinaje operují zřejmě tisíce, vidí inspiraci v al-Káidě. Jedním z jejich nejhledanějších velitelů je ostatně lékař Ramzí Maváfí, bývalý operativec al-Káidy v Afghánistánu.

Kromě léčení zraněných se tam naučil dobře vyrábět bomby a v Egyptě seděl ve vězení, z něhož utekl společně s Muhammadem Mursím během povstání proti prezidentovi Mubarakovi.

Egyptský vrtulník nad Gazou

Akce teroristů na Sinaji už směřovala i proti jedné z nejdůležitějších světových námořních tepen, Suezskému průplavu. Před týdnem vydal průplavní úřad zprávu o zmařeném teroristickém útoku na proplouvající loď pod panamskou vlajkou.

O závažnosti situace pak vypovídá i jedno oblíbené novinářské "poprvé": Poprvé od Šestidenní války v roce 1967 létal v červenci nad Gazou, jejíž vzdušný prostor kontroluje Izrael, egyptský vrtulník. Podle oficiálních zpráv to byla navigační chyba, neoficiálně ale hledal pašerácké tunely. Právě jimi na Sinaj proudí zbraně.

Egypt tunely neúnavně ničí a počítá s vyklizením příhraničního pásma, aby bylo těžší je hloubit. A protože tunely tajně neproudí jen zbraně a bojovníci, ale také palivo, Gaza poslední dny zažívá až čtrnáctihodinové výpadky elektřiny.

Zásahy Izraelci kvitují, plakáty s Násirem už méně

Co na to Izrael? Zdálo by se logické, že tvrdší postup Egypťanů proti islamistům poblíž společné hranice uvítá, vždyť teroristé čas od času útočí i na izraelské straně hranice. Egyptská armáda (včetně vrtulníků) ostatně na Sinaji operuje s izraelským souhlasem, který v tomto regionu podle mírové dohody potřebují.

Demonstrant drží transparent s portréty s egyptským generálem Abdel-Fatahem

Izraelským médiím ale neuniklo, že Káhiru zaplavily plakáty vojenského vládce Egypta generála Abdela-Fataha Sisího s někdejším egyptským nacionalistickým prezidentem Gamalem Násirem. Ten krátce před Šestidenní válkou vyhlásil úmysl zničit Izrael. Zemřel v roce 1970, pro arabský svět a Egypt zvláště ale dodnes zůstává symbolem pokroku, nezávislosti a jednoty.

A zůstává ve vzduchu, zda generál Sisí bude Násira následovat především v tvrdším přístupu k islamistům jako doposud, nebo zda (podobně jako Násir) otočí kormidlo země k nacionalismu a nepřátelství vůči Západu a Izraeli. "Rostoucí bojové zkušenosti a sebevědomí egyptské armády by pak začaly být důvodem k pohotovosti," napsal list Times of Israel.

Jeden důvod pro případný odklon Egypta od Západu by se už nabízel: americký prezident Barack Obama bude rozhodovat o doporučení svých poradců, aby kvůli sesazení prezidenta Mursího přerušil vojenskou pomoc USA Egyptu. Ta činí 1,3 miliardy dolarů ročně, tedy více než pětinu egyptského vojenského rozpočtu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue