Sitta před soud nepůjde

  • 12
Plzeň - Názorovou válku o to, zda postavit před soud velitele české polní nemocnice Jindřicha Sittu a Michala Pechu, ukončil krajský státní zástupce. Sebral kauzu svému podřízenému na městském státním zastupitelství, který chtěl Sittu a Pechu pohnat před soud za zneužití pravomoci a porušování práv a chráněných zájmů vojáků. To se nestane.

"Neuposlechl mého závazného pokynu a podal stížnost kvůli tomu, že jsem porušil zákon," vysvětlil krajský žalobce Zbyněk Eger svůj krok vůči podřízenému.

Eger se už před několika týdny nijak netajil tím, že nehodlá posuzovat jednání důstojníků jako dva trestné činy.

"V úvahu připadá jen porušování práv a chráněných zájmů vojáků, ale vzhledem k nízké společenské nebezpečnosti jednání se kauza vyřeší jako kázeňský přestupek," zdůvodnil Eger, proč nehodlá podávat obžalobu k soudu.

Své rozhodnutí sepíše začátkem příštího týdne.

Sitta a Pecha jsou obviněni z toho, že v nemocnici v Afghánistánu vládli příliš tvrdou rukou. Tresty ukládali za porušení řádu, který sami zavedli.

Podle policistů jednali v rozporu se zákony a předpisy. Trestní oznámení na Sittu a Pechu podali někteří bývalí příslušníci 6. polní nemocnice.

Před soudem by oběma hrozilo až tříleté vězení. Vzhledem k jejich bezúhonnosti a dobré práci české jednotky v Afghánistánu by se spíše dočkali podmíněného trestu odnětí svobody. Nyní je čeká kázeňské potrestání, což je interní věcí armády.

Městské státní zastupitelství v Plzni se začátkem roku muselo ujmout případu vzhledem k tomu, že Sitta má na Plzeňsku trvalé bydliště.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video