Hasiči spravují přes pět tisíc sirén, které pokrývají 90 procent českého území

Hasiči spravují přes pět tisíc sirén, které pokrývají 90 procent českého území | foto: SDH Kobeřice

Sirény lidem vadí, hasičům se osvědčily

  • 142
Každou první středu v měsíci se v celém Česku rozezní tisíce sirén. Ten, komu ostrý zvuk vadí, si musí zvyknout. Hasiči tvrdí, že pravidelné zkoušky jsou nezbytné. Lidé kritizují, že sirény znějí moc dlouho. Zkouška trvá přes dvě minuty, stejnou dobu jako opravdový poplach.

"Chápu, že nějaké zkoušky musejí být, ale proč to musí být tak často a trvat tak dlouho, to mi zcela jasné není," řekl jeden z obyvatel Ostravy.

"Sirény zní přesně sto čtyřicet sekund. Je to proto, že ostrý varovný signál je stejně dlouhý. Je to tedy optimální doba," uvedl mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Provádění takzvané akustické zkoušky jednotného systému varování a vyrozumění nařídila v roce 2002 nová vyhláška ministerstva vnitra.

"Pravidelné provádění zkoušky sirén se vyplácí, svědčí o tom i to, že výrazně klesla jejich poruchovost. Musíme si být jisti, že nám sirény v případě nouze neselžou," uvedl Kopáček.

Hasičský záchranný sbor spravuje 5121 sirén, které umožňují přenos varovných signálů na devadesáti procentech území České republiky. Starší typy sirén jsou nyní vyměňovány za novější, které umožní kromě zvuku samotné sirény odvysílat i slovní varování před konkrétním nebezpečím.

Pravidelné zkoušky systému varování se konají také v zahraničí, například v Rakousku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video