Sinice bují v polovině koupališť

  • 11
Lidé, které tropická vedra ženou k vodě, by se měli mít na pozoru. Každé druhé koupaliště v České republice už je totiž pro koupání nepoužitelné. Sinice se ve vodě rozmnožily tak, že lidem hrozí alergické reakce. Zákazů koupání bude během srpna ještě přibývat, varují odborníci.

"J e docela možné, že počet zakázaných koupališť během srpna ještě vzroste," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme.

Jen namátkou: rekreanti si už asi neužijí koupání na oblíbených místech, jako je třeba Orlická přehrada nebo Lipno v oblasti Černé v Pošumaví. Další místa na Lipenské přehradě hygienici ke koupání přinejmenším nedoporučují.

Od pátku platí zákaz i pro Máchovo jezero. Morava je na tom podobně, například ostravští hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Kletná v Suchdole nad Odrou.

Zlepšení zřejmě hned tak nenastane. Až do konce srpna očekávají odborníci teplé počasí.

Lidem hrozí alergie
Lidem, kteří se vykoupou v "kvetoucí" vodě, hrozí zdravotní potíže. Nejzávažnější je riziko vzniku alergie, ke kterému může dojít už po několikerém vykoupání ve vodě plné sinic.

"Stačí se párkrát napít takové vody a může se dostavit zvracení, průjem či vyrážka," vysvětlil toxikolog životního prostředí Blahoslav Maršálek z Masarykovy univerzity v Brně.

V místech, kde si návštěvníci nejsou jisti kvalitou vody, mohou si ji sami jednoduchým způsobem ověřit za pomoci takzvaného Maršálkova testu. Stačí naplnit plastovou lahev až po hrdlo vodou a počkat dvacet minut. Jestliže se po této době objeví na hladině zelené částečky, pak je evidentní, že voda sinice obsahuje, a koupání tudíž není nejrozumnější nápad.

Toxikolog Maršálek tvrdí, že se výskyt sinic za posledních 10 let výrazně zvýšil. "Ve vodě přibylo živin, a to znamená víc příležitostí pro jejich rozmnožení," vysvětlil. Řasám zároveň nahrává teplé počasí. Současná teplota vody kolem 26 stupňů je pro život sinic naprosto ideální.

Tipy na koupání v Praze a okolí

Přehled akvaparků v ČR najdete ZDE

Virus patrně ničí sinice
Kvalita vody se překvapivě změnila v dolní části přehrady Hracholusky na Plzeňsku. Tam sinice začaly jako zázrakem mizet. Zásluhu na tom má pravděpodobně speciální vir, který je napadl.

"Pro ostatní rostliny i živočichy je však neškodný, takže koupajícím nehrozí žádné nebezpečí," uvedl Jindřich Duras z laboratoře plzeňské pobočky Povodí Vltavy.

Kdo si koupání i přes varování nedokáže odepřít, měl by se alespoň ihned osprchovat a vysvléci se z plavek. Především tam se sinice při koupání nahromadí.

BRNĚNSKÝ "ŠPENÁT". Znečištění Brněnské přehrady sinicemi je kvůli suchu stále větší. Zatímco dříve u přehrady trávily prázdniny tisíce lidí, dnes jsou pláže prázdné. Koupání v přehradě zakázali hygienici už 30. června. Přes zdravotní rizika si někteří lidé koupel v jezeře neodpustí. Místní obyvatelé přehradě říkají "špenát".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video