Singapur se dusí, městský stát zahalil dým z požárů v Indonésii

  • 4
Singapur se již několik dní potýká s velmi vysokým znečištěním ovzduší, které způsobily požáry v nedaleké Indonésii. Situace došla až tak daleko, že starším lidem hrozí těžké zdravotní problémy. Někteří lidé se kvůli špatnému stavu ovzduší dokonce bojí vycházet.

Index znečištění ovzduší v Singapuru, kde žije asi 5,3 milionu obyvatel, stále stoupá. V pátek tento přesáhl hodnotu 400, přitom všechny hodnoty převyšující 300 jsou považovány za rizikové pro zdraví obyvatel. Na rekordní znečištění už reaguje i singapurská vláda.

Index znečištění ovzduší

Index znečištění ovzduší (Pollutant Standards Index - PSI) má v Singapuru stupnici od nuly do 500, přičemž do 50 jsou podmínky ovzduší považovány za dobré, od 51 do 100 za přiměřené, hodnoty 101 až 200 jsou nezdravé, 201 až 300 nebezpečné, 301 až 400 rizikové a nad 400 velmi rizikové.

Zdroj: ČTK

Ta doporučila přerušení rozvážek hotových jídel i rychlého občerstvení, armáda mimo jiné zrušila výcvik v terénu. Obyvatelům úřady doporučily, aby raději nevycházeli ze svých domovů.

Velká poptávka je nyní po ochranných maskách a místní obchody hlásí, že začínají být nedostatkovým zbožím.

V Indonésii bojují s obrovskými požáry

Jedna z obyvatelek Singapuru popsala uplynulé dny následovně: "Je to hrozné. Všechna okna v bytě jsou zavřená, fungujeme jen na klimatizaci. Moje matka musí chodit nakupovat v masce. Kvůli smogu ani nevidím, co se venku děje."

Vysoké hladiny znečištění ovzduší v Singapuru a sousední Malajsii, kde bylo uzavřeno na 600 škol, způsobuje kouř z lesních požárů v Indonésii. Zamoření dýmem se pro Singapur a Malajsii stává téměř každoročním problémem, který se často objevuje v polovině roku. Tehdy začínají zemědělci v Indonésii levně získávat půdu pro pole tím, že zakládají lesní požáry. Je to sice nelegální, ale indonéské úřady obvykle nijak nezakročují.

Singapurský ministr životního prostředí v sobotu odletěl do Jakarty, aby o nastalé situaci jednal. Indonéské úřady ve čtvrtek oznámily, že pošlou do vzduchu dva vrtulníky, aby vodou "bombardovaly" oblasti nejhůře zasažené požárem.

Na zemi proti ohni bojuje více než 100 požárníků. Další letadla se mají pokusit v následujících dnech rozprašováním chemikálií vyvolat déšť.

Situace se může řešit týdny

Praktický lékař Philip Koh pro server telegraph.co.uk uvedl, že v uplynulých dnech zaznamenal asi 20procentní nárůst pacientů se symptomy souvisejícími se znečištěním ovzduší. "Moji pacienti mi říkají, že mají strach z toho, jak dlouho může tato situace trvat, a bojí se také možného zvyšování indexu znečištění," vysvětluje Koh. Dodal také, že pacienti po něm požadují ochranné masky, protože je u běžných prodejců nemohou sehnat.

Singapurský premiér Lee Hsieng Loong už ve čtvrtek prohlásil, že vysoké znečištění ovzduší může zemi tížit i několik týdnů. "Zatím nedokážeme říct, jak se tento problém bude vyvíjet. Záleží to na požárech, počasí i větru. Vše může trvat mnoho týdnů, dokonce se může stát, že se situace nezlepší až do té doby, než na Sumatře nastane období dešťů, tedy do září října," cituje Loonga BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video