Silvestr proprší, pak udeří mrazy

  • 15
"Na Nový rok přijde teplotní šok," zarýmoval si expert meteorologického ústavu v Komořanech. Ráno na silvestra bude kolem nuly, ale již 1. ledna až 14 pod nulou. Déšť, déšť a zase déšť. Taková je předpověď meteorologů na zbývající dny roku 2002.

Kromě náledí tak hrozí na prosinec neobvyklý živel: povodeň. "Na horním toku Berounky mají být v pondělí a úterý srážky dokonce tak silné, že se předpokládá vyhlášení 3. stupně povodňové aktivity," varuje před blížícím se vážným rizikem jeden z expertů meteorologického ústavu.

Nebezpečné zvedání hladin řek však meteorologové předpokládají i na Šumavě či v Krušných horách. "Tam nejspíše půjde o první a nanejvýš druhý stupeň povodňové aktivity. Ale i to je na zimu dost," míní odborník.

Sněžit podle něj má jen v Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech. Déšť a teploty kolem nuly mohou zejména na Moravě způsobit na silnicích ledovku.

Meteorologové varují i před následky prudkého ochlazení, kdy se intenzivní déšť bude již na silvestra měnit v husté sněžení a kdy by teploty kolem bodu mrazu měl 1. ledna vystřídat místy až čtrnáctistupňový mráz.

"Ale jen na krátkou dobu den, nanejvýše dva," odhaduje komořanský meteorolog. Pak by se měla teplota opět vrátit k nule.

Zatímco se na některých místech republiky oteplilo, na Vysočině praskalo pod tíhou námrazy elektrické vedení. Krátkodobé výpadky v dodávce elektřiny zaznamenaly téměř všechny domácnosti.

Námraza na vedení tvořila v sobotu v některých místech až šest kilogramů na jeden metr. Jihlava i s okolím se kolem šestnácté hodiny ocitla na patnáct minut v naprosté tmě.

Výpadky proudu kvůli námraze na drátech postihly kolem desáté večer i Moravské Budějovice a Telč. Celkový počet poruch přesáhl třicítku.

Nedělní náledí na Pardubicku nezavinilo větší počet nehod. "Silnice zamrzly brzy ráno, kdy není tak velký provoz, a později byly už posypané a průjezdné," říká Václav Ouhrabka ze správy a údržby silnic.

Se stoupajícími teplotami ubylo i náledí na chodnících. Lékaři však přesto ošetřili více poranění způsobených uklouznutím. "Lidé se zraňují i na zahrádkách či procházkách v lese," vysvětluje chirurg pardubické nemocnice.

Ledovka způsobila tragickou nehodu v Dolanech na Plzeňsku. Tříletý chlapec zahynul pod koly traktoru, který řídil jeho otec. Muž jel po dvoře statku, na náledí se však traktor smekl a pravým zadním kolem chlapce přejel.

Dítě zemřelo při převozu vrtulníkem záchranné služby do nemocnice. Kvůli náledí se plzeňští hasiči nedostali ani k požáru chaty v Ptíči.

Past na psy: sůl a nemrznoucí směs

Jak nejlépe ochránit psí miláčky před zimou, ledem a slanou břečkou?

Šéfka klubu dogovitých plemen z Přeštic u Plzně Kateřina Bečková s jistou nadsázkou radí, že nejlépe svým čtyřnohým kamarádům pomůžeme, když se na jejich potíže začneme dívat ze psí perspektivy.

V zimě totiž psům neškodí jen sůl či posypy, které jim leptají packy, ale i špatně zateplené boudy či nepořádnost lidí. Například řidičů, kteří při doplňování nemrznoucí směsi do chladičů vylijí zbytek kapaliny na zem.

„Nemrznoucí směsi přitahují psy vůní i příjemnou chutí, ale jsou prudce jedovaté,“ varuje Bečková. Už požití malého množství má pro psa fatální následky - poškodí mu ledviny, naruší činnost centrálního nervového systému a leckdy způsobí i zástavu dechu.

„Pouhých několik lžiček znamená pro psa jistou smrt, proto bychom měli v zimě dávat větší pozor, k čemu ten náš čichá a co se chystá sníst,“ říká chovatelka.

Doporučuje po návratu z vycházky psy vždy pečlivě prohlédnout: uši, ocas, břicho, končetiny i tlapy.

Zejména těm je nutné věnovat stálou pozornost. „Nejlépe uděláme, když psům vystříháme dlouhou srst mezi prsty, protože se v ní může zachycovat sníh a led, které mohou způsobit značné problémy - třeba tím, že do krve rozedřou již tak solí podrážděnou pokožku.“

Rad, jak psí packy ošetřit, je mnoho, v každém případě je třeba tlapky po návratu z vycházky umýt teplou vodou a natřít vhodnou mastí - třeba i dětským olejíčkem.

Psovi se mohou vymstít i hadry v jeho boudě, jimiž se lidé snaží izolovat studenou podlahu. Hadry se nasakují vodou, na což může pes doplatit i onemocněním ledvin.

„Mně se osvědčila sláma, kterou lze vyměnit a nesaje tolik vodu,“ radí Kateřina Bečková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video