Tisíce siluet jako memento Normandie. Umělci připomněli strasti války

Tisíce siluet jako memento Normandie. Umělci připomněli strasti války | foto: Profimedia.cz

Tisíce siluet jako memento Normandie. Umělci připomněli strasti války

  • 22
Dvojice britských umělců originálním způsobem připomněla oběti jedné z nejdůležitějších vojenských operací historie. Na zářijový Mezinárodní den míru vytvořili na plážích ve francouzské Normandii siluety devíti tisíc lidí, kteří padli během památného vyloděni spojeneckých vojsk.

Umělecký projekt s názvem The Fallen (v překladu Padlí, pozn. red.) nikomu nestraní a připomíná oběti jak v řadách civilistů, tak německé armády a Spojenců, kteří padli 6. června roku 1944 při vylodění na normandských plážích.

V Normandii riskoval život, většina jeho fotek ale nepřežila péči laboranta

Britská umělecká dvojice Jamie Wardley a Andy Moss dlouho nemohla přijít na vhodný způsob, jak válečné strasti opět přivést k životu. Vodítkem se pro ně stal pohled na normandské pláže, které zaléval příliv. Rozhodli se proto do písku na pláži Arromanches "namalovat" devět tisíc lidských siluet.

Na pláž nejprve vyrazili se šedesátkou dobrovolníků, kteří pomocí šablon začali do písku malovat jednu siluetu po druhé. Okamžitě však upoutali pozornost místních. Nakonec se na vytvoření rozsáhlého díla podílelo na 500 lidí.

Byli mezi nimi i ti, kteří na normandských plážích během 2. světové války ztratili své blízké. "Sjeli se sem lidé doslova z celého světa. Jiní pak šli jen okolo a přiložili ruku k dílu. Ukazuje to jediné: všichni pochopili to, co jsme naším dílem chtěli říct," uvedl pro server dailymail.co.uk Wardley.

Připomenutí strastí války

Někteří lidé se umělcům svěřili, že o své příbuzné přišli na jiných bojištích 2. světové války. Jiní pak vyprávěli o ztrátách, které jim přinesl konflikt v Afghánistánu. Ať už však přišli o své blízké kdekoli, namalováním alespoň jedné siluety do písku jim chtěli vzdát zasloužený hold.

Voják spojenecké armády při vylodění v Normandii na snímku Roberta Capy. (6. června 1944)

Spojenecká vojska při vylodění na pobřeží Normandie (6. června 1944)

Myšlenka celého projektu byla podle Wardleyho jednoduchá: střízlivě a bez příkras připomenout, co se stává, kdy není mír každodenní realitou. "Chtěli jsme vytvořit vizuální reprezentaci něčeho, co je jinak nepředstavitelné. Obrázek tisíců ztracených lidských životů, které během několika hodin pohasly na plážích Normandie," vysvětlil Wardley.

Mezinárodní den míru

Mezinárodní den míru se slaví každý rok 21. září. Věnovaný je míru a specificky absenci války. Svátek si připomíná mnoho zemí, politických i vojenských skupin a lidí. Poprvé se tento den slavil v roce 1981.

Poslední siluetu vytvořili dobrovolníci před půl osmou večer. Pak se vydali na normandské útesy. Když se dívali dolů na pláž, ukázal se jim skutečný rozsah jejich práce.

O několik minut později se do prvních siluet začal zakusovat příliv. "Když jsem se díval na postupující příliv, který smýval jednotlivá 'těla', byla v tom určitá porce symboliky, která připomněla padlé ze všech válek v historii, ne jen těch z vylodění v Normandii," vysvětlil Wardley.

Poslední silueta na pláži vydržela až do desáté hodiny večerní. Pak už umělci mohli na jejich originální dílo jen vzpomínat. Stejně jako rodiny těch, kteří ve válkách přišli o své blízké.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video