Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. (5. 11. 2015)

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. (5. 11. 2015) | foto: ČTK

Kmoníček: EU uprchlickou krizi nezvládá, hrozí volání po silném vůdci

  • 181
Evropská unie musí změnit svůj přístup k migrační krizi. Pokud tak neučiní, obavy lidí se budou zvyšovat, míní ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Podle něj hrozí volání lidí po silném vůdci a jednoduchých řešeních.

Cesta, kterou při řešení migrační krize volí Evropská unie není správná, uvedl Kmoníček. Vadí mu především povinné kvóty. Ty jsou prý už na první pohled nesmyslné a porušují základní unijní princip, tedy volný pohyb osob. Unie je také podle něj neschopná postarat se o své vnější hranice.

Uprchlická krize

Podle Kmoníčka má Česká republika z minulosti vůči Evropské unii dluh, který prý může nyní splatit. „Když jsme do ní vstupovali, tak to byla EU, která nám výrazným způsobem systémy, organizací a penězi pomáhala. A teď je ten moment, kdy jí to můžeme vrátit,“ řekl.

Ten má být podle něj splacen tím, „že mimo krabičku politické korektnosti budeme nazývat problémy tam, kde problémy jsou, a pokusíme se vrátit myšlenkový proud EU tak, aby byl blíže stanovisku, který je tady v Čechách nebo obecně ve visegrádských zemích nebo třeba v Bavorsku nebo třeba v Sasku“.

Nebezpečí vidí zejména v tom, že se přístup Evropské unie k migrační krizi nezmění. V takovém případě budou problémy v Evropě čím dál větší, což podle něj povede ke stále rostoucím obavám lidí.

„Všichni víme, že takové obavy v Evropě pravidelně končí voláním po silných vůdcích a jasné, jednoduché agendě, a všichni víme, že na každé složité řešení existuje jasné, rychlé, jednoznačné a špatné řešení,“ podotkl.

Kmoníček připomněl, že Česko je narozdíl od USA, Austrálie a západoevropských států monokulturní. Proti multikulturalismu je podle něj až 80 procent české společnosti. Z toho důvodu prý obhajuje postoje prezidenta Miloše Zemana v otázkách migrace. Kmoníček si myslí, že prezident musí otevřeně klást otázky týkající se uprchlické krize.

Chování Konvičky je typicky české, míní Kmoníček

Veřejná diskuse o muslimech a islamizaci české společnosti je podle Kmoníčka spíše teoretická. „Vždy uvádím, že v Čechách je dvacetkrát více včelařů než muslimů. Každý z nás má rád med, ale ne každý z nás se v životě potkal s živým včelařem. Nicméně názory na to lidi mají pevné,“ řekl.

Obavy některých občanů z islámu však chápe. „Jsou části, kterých bych se obával také, a je majoritní část islámu, které se neobávám,“ upřesnil Kmoníček. Větší obavy však nejsou namístě zejména z důvodu, že muslimů žijících v Česku je velice málo a jejich komunita je prý velmi asimilovaná.

Zmínil také zřejmě nejhlasitějšího odpůrce islámu Martina Konvičku. „Nic mi nepřijde víc české, než když se hlavním odborníkem na islám tady prohlásí docent Konvička, muž, který tak dlouho studoval brouky, až se stal islámským teologem. To je tak české,“ poznamenal Kmoníček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video