Policie nechce říct, kdy připomene řidičům nová pravidla další akci Kryštof. Ilustrační foto.

Policie nechce říct, kdy připomene řidičům nová pravidla další akci Kryštof. Ilustrační foto. | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Silniční zákon už zachránil 76 životů

  • 513
S novými pravidly už jezdíme dva měsíce a v Česku žije sedmdesát šest šťastných rodin, které zůstaly díky nim úplné. Nebýt jich, některý z jejich členů by zahynul při prázdninové autonehodě.

Tak prezentoval David Kubalák z tiskového odboru policejního prezidia úspěch nového silničního zákona.

Jak zákon silnice změnil? Letos od 1. července do 30. srpna zahynulo při dopravních nehodách o 76 lidí méně než ve stejném období loni. V absolutních číslech letos zemřelo na silnicích 142 lidí, loni jich bylo 218.

"To je prostě paráda, to je ohromný pokles," glosoval výsledky zákona Kubalák.

Nejhorším dnem byla letos neděle 16. července, kdy linkový autobus naboural do dálničního pylonu na dálnici D8 z Prahy na Ústí nad Labem - jen při této nehodě zahynulo šest lidí a k tomu ještě jeden člověk na jiném místě.

Proti tomu však stojí dva nejhorší prázdninové dny loňského roku - v úterý 5. července se už domů nevrátilo 11 lidí a stejně tomu bylo i v neděli 14. srpna.

Zatím se nevyplnily obavy, že po dobrém začátku v červenci řidiči "zdivočí" a v srpnu obětí nehod přibude. V obou měsících se počet mrtvých pohybuje zhruba kolem sedmdesáti. Poklesl i počet havárií celkově. Letos jich bylo za 61 dní od platnosti bodového systému 24 tisíc, zatímco loni 32 tisíc.

Řidiči nasbírali 70 tisíc bodů
Zhruba čtyřiceti tisícům řidičů zaevidoval za prázdniny počítačový program ministerstva dopravy (známý pod označením Eliška) už přes 70 tisíc bodů.

"Nejčastěji lidé zapomínají rozsvítit, nepoutají se bezpečnostními pásy a překračují rychlost," shrnul Karel Hanzelka z tiskového odboru ministerstva dopravy.

Od začátku platnosti zákona do 20. srpna, kdy se zatím statistika uzavřela, policie přistihla řidiče při 64 tisících přestupcích. Z toho jich bylo 34 tisíc bodovaných a průměrně připadají 2 body na přestupek.

Původně to vypadalo, že silniční zákon bude řidiče "strašit" hlavně hrozbou, že si "vykoledují" 12 bodů a přijdou řidičský průkaz. V praxi se však nakonec ukázalo, že mnohem snadněji lze o řidičák přijít jednorázově.

Spousta lidí ho ztratila za alkohol v krvi nebo za stání na parkovacím místě určeném pro vozíčkáře, což se týká třeba i hokejisty Jaromíra Jágra. "Nejsem schopen říci, kolik řidičů už dostalo 12 bodů, ale zřejmě jich bude minimum, pokud vůbec někdo," dodal Hanzelka.

Průtahy kazí morálku řidičů
Pokud se však řidiči nezlepší, nejspíš bude přestupků přibývat, protože přibývá "pastí na řidiče". Stále více radnic si totiž pořizuje nové radary. Například ve čtvrtek oznámil náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma, že město budou hlídat dvě kamery měřící rychlost, které budou "kolovat" na deseti různých místech ve městě.

Na druhou stranu se zvyšuje povolená rychlost tam, kde omezení není nezbytné.
Ve čtvrtek povolila otěže řidičům třeba ústecká radnice v Bělehradské a Žižkově ulici. Povolená rychlost tam vzrostla z padesáti na 60 a 70 km/h.

Přes slibné výsledky si někteří policisté myslí, že morálka na silnicích se uvolňuje. "Ti, co se báli předtím, se bojí pořád, a ti, co se začali bát až s novými pravidly, už strach mít přestali," míní šéf litoměřické dopravní policie Jaromír Galia.

"Je podle mě škoda, že se upouští od sankce na ulici a že přestupky řeší obce. Narůstá papírování, řidiči nesouhlasí a odvolávají se. I proto ztrácejí kázeň," dodal Galia. Po zavedení silničního zákona řidiči podle něj na Litoměřicku sice zpomalili, ale více jich jezdí pod vlivem alkoholu.

První dva měsíce nového zákona začaly hektickým víkendem a také jím skončí. Lidé se dnes ve velkém začnou vracet z dovolených a policisté pošlou kvůli tomu do terénu více lidí.

Bude další Kryštof?
Se začátkem školního roku má příští týden zase vypuknout podle zákulisních informací další dopravní akce srovnatelná s tradičním Kryštofem. Oficiálně to však policisté odmítají potvrdit.

"Víte, že nikdy neříkáme dopředu, kdy se dopravní akce koná," reagoval policejní mluvčí David Kubalák. Připustil však alespoň, že se bude od 5. září konat menší akce Jezdíme s úsměvem ve dvou krajích: ve středních a východních Čechách.

Při této akci budou policistům asistovat školáci a rozdávat buď škaredé, nebo veselé obrázky podle způsobu jízdy řidičů.

Na speciální kontroly se chystají i městští strážníci, byť žádné centrální velení nemají. "Strážníci budou stát první školní den u 151 vybraných přechodů. Ve službě jich bude skoro 240," uvedla například mluvčí pražské městské policie Vilma Častová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video