Ilustrační foto. Lidé mají pocit, že policistů je málo, aby byl silniční zákon účinný.

Ilustrační foto. Lidé mají pocit, že policistů je málo, aby byl silniční zákon účinný. | foto: Michal Šula, MF DNES

Silniční zákon selhal, soudí lidé v průzkumu

  • 507
Velké naděje na zlepšení, které přinesl v červenci silniční zákon, odezněly. Více než polovina řidičů i chodců si nyní myslí, že silnice jsou stejně nebezpečné jako před zavedením nových pravidel a trestů.

Lidé se také domnívají, že policie nedělá všechno pro to, aby se situace na cestách zlepšila.

O tom, jak vnímají lidé situaci na silnicích, vypovídá průzkum agentury Median pro MF DNES.

Bezmála 53 procent z 657 dotázaných si myslí, že se situace nezlepšila a že policie pro bezpečnost na cestách nedělá dost. Že se jezdí lépe než dříve, věří jen třetina oslovených.
 
Tyto výsledky přicházejí ve chvíli, kdy se sice jezdí pomaleji než loni, ale množí se incidenty, které by v souvislosti se strachem z tvrdých trestů nikdo nečekal.

Karel PravecŘidič Petr Neisser například srazil mladíka v tak vysoké rychlosti, že mu přeletěl přes auto a propadl do kufru. Strážníkům nadýchal i poslanec David Šeich, který by měl mít jako zákonodárce úctu k zákonům. A nedávno zabil divoký motorkář dítě na přechodu v Praze.

Spokojenost lidí klesá
Když se přitom Median ptal lidí na tutéž otázku v červenci, 67 procent Čechů tehdy považovalo nová pravidla za užitečná.

Spokojenost se změnami, které přinesl silniční zákon, se podle průzkumu navíc velmi liší po krajích.

Nová pravidla si nejvíce pochvalují Jihočeši. Jsou přínosná podle 60 procent z nich. Naopak nejméně je oceňují Středočeši (jen 20 procent si myslí, že přinesla zlepšení).

"Myslím, že někteří lidé jezdí pořád rychle. A těm nepomůže nic. Když jedu po dálnici sto třicet, pořád mě někdo předjíždí," vysvětluje svou nespokojenost řidič Milan Pech ze středočeského Berouna.

Policie se brání: Silnice jsou teď mnohem bezpečnější
Šéf dopravní policie Zdeněk Bambas nevnímá situaci tak špatně jako lidé v průzkumu: "Nevidím důvod k nespokojenosti. Silnice jsou dnes nejbezpečnější za poslední čtvrtstoletí. Co do počtu mrtvých na silnicích jsme druzí nejlepší v Evropě. Řidiče, který byl jel po dálnici 200 kilometrů v hodině, nepotkáte."

Provoz na pražské magistrále zablokovala dopravní nehoda patnácti aut

Z průzkumu ovšem vyplynulo, že s policejní kontrolou se během platnosti nového zákona ještě nesetkaly asi dvě třetiny řidičů.

Dvanáct kritických bodů nasbíralo podle ministerstva dopravy už 74 řidičů, kteří tak přišli o oprávnění k jízdě. Nejméně jeden bod má 178 tisíc řidičů, tedy jen tři procenta.

V otázce týkající se bodů průzkum vyšel přesně stejně jako statistika ministerstva dopravy, protože podle Medianu se k bodu také přiznala tři procenta řidičů.

Asi třetina motoristů, kteří v průzkumu odpovídali, má od července zkušenost s tím, že je stavěla a kontrolovala policejní hlídka.

Nejvíce se snaží, jak se zdá, policie v Severomoravském kraji, kde kontrole neuniklo 47 procent řidičů oproti pouhé čtvrtině v Severočeském kraji (který patří k největším). Polovina stavěných má zkušenost jen s jednou kontrolou, třetina se dvěma.

Mezi kontrolovanými se vyskytují dva rekordmani, které nejspíš policie musí "milovat" - od července byli stavěni desetkrát.

Zklamání lidí oslovených v průzkumu by však podle dopravních odborníků nemělo rozhodně vést ke zrušení bodového systému. "Ten platí skoro všude na světě," připomíná Kamil Pavlíček z Policejní akademie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video