Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Silniční piráti mají v EU utrum, pokutu bude možné vymáhat i za hranicemi

  • 58
Brusel (Od zpravodajky MF DNES) - Evropští ministři dopravy se v Bruselu shodli na sdílení informací o řidičích v celé Evropské unii. V budoucnu by tak mohla českým řidičům přijít pokuta za rychlou jízdu nebo jízdu na červenou z jakéhokoli státu sedmadvacítky.

V praxi by nové opatření mělo začít platit za dva roky, od roku 2013. Ale už teď je jasných plno detailů.

Jeli jste rychle nebo na červenou tuhle u Frankfurtu? Ejhle, domů vám přijde dopis od německé policie, abyste zaplatili pokutu. "Povinnost bude vybrat pokutu nad 70 eur,“ upřesnila mluvčí evropského komisaře pro dopravu Helen Kearnsová.

KTERÉ POKUTY SE BUDOU VYBÍRAT PŘES HRANICE

Rychlá jízda

Řízení pod vlivem alkoholu

Jízda na červenou

Řízení pod vlivem drog

Nezapnutí bezpečnostního pásu

Jízda v odstavném pruhu

Používání mobilu za jízdy

Jízda motorkářů bez helmy

Povinně je policie musí vybrat, když půjde o více než 70 eur. Pod touto částkou záleží na rozhodnutí policie.

autor: MF DNES

"Zpočátku by šlo o přestupky zaznamenané kamerou," říká bruselský diplomat obeznámený s detaily. Není jisté, zda v té době bude ještě v Česku existovat výmluva na to, že řídila "osoba blízká". Vybrané peníze by měly jít do státního rozpočtu té země, kde se přestupek stal.

Nyní se stává, že pirát zemí projede a policie ho nestihne chytit před hranicemi. To by mu už v budoucnu nepomohlo. Každý záznam v automatickém radaru už dorazí k majiteli auta.

"Já to vidím tady, když jedu po belgické dálnici, tak belgické značky dodržuji plus minus rychlost (120 km/h). Jede tam německá značka a už to projede 180 nebo i víc, protože ví, že pokud ho nechytnou na místě, tak pokutu nebude muset platit... Zrovna tak to platí u nás, že vidíte, že cizinci taky jezdí rychleji," řekla zástupkyně české velvyslankyně při EU Jana Reinišová.

Informace si bude policie vyměňovat u několika konkrétních přestupků. Kromě rychlosti půjde o jízdu na červenou, nezapnuté bezpečnostní pásy, volání za jízdy s mobilem u ucha nebo jízdu pod vlivem alkoholu či drog. Proč právě tento seznam? Protože to jsou nejčastější příčiny smrti na silnici.

"Pravděpodobnost, že řidič z jiné země spáchá přestupek, je nyní třikrát vyšší než u domácího řidiče," konstatuje eurokomisař Siim Kallas. "Hodně lidí si myslí, že když jsou v zahraničí, že se na ně už pravidla nevztahují. A já říkám, že vztahují, a odteď je budeme i používat," dodal komisař, který se na změnách podílel.

V Rakousku měl podle tamního ministerstva vnitra loni každou sedmou smrtelnou dopravní nehodu a každý pátý dopravní přestupek na svědomí zahraniční řidič.

Jedenáct procent pokut v Česku platí cizinci

Řešení svízelné situace, která zvyšuje rizika na silnicích, se pokoušeli ministři najít už dříve, ale vždy to ztroskotalo. Někteří chtěli sladit dokonce i výši pokut po celé Evropě, což však může těžko projít. Jiní chtěli propojit policejní informace, což je zase příliš citlivé. Teď si je tedy budou jen vyměňovat a propojí se navíc databáze SPZ.

Jak je SE PLATÍ POKUTY U sousedů

Rakousko: Cizinci se ale vymlouvají, že nemají dost peněz. Po překročení hranic je pokuta nevymahatelná.

Slovensko: Pokutu řidič zaplatí hned na místě nebo slovenská policie zabaví řidiči průkaz a pošle ho české policii.

Německo: Pokud řidič pokutu neuhradí hned na místě, Spolkový úřad pro justici pošle pokutu českému úřadu, ten ji pak vymůže a peníze zůstanou v Česku.

autor: ČTK

Výběr za pokuty by se tak mohl zvednout aspoň o pět procent, takový je podíl zahraničních řidičů na pokutách v Evropě nyní. Návrh musí ještě schválit Evropský parlament, své připomínky už ale dodal, tak by s tím neměl být problém.

V Česku je to číslo vyšší. Cizinci se tady podílejí na přestupcích 11 procenty. Buďto čeští policisté "s větší péčí" zastavují cizince, nebo sem jezdí větší gauneři než do zbytku Evropy. Do konce října 2010 je v Česku evidováno takřka 72 tisíc cizinců, kteří spáchali přestupek od zavedení bodového systému a dostali za to trestné body.

Každý devátý přestupek spáchá cizinec a v Karlovarském kraji je to skoro každý pátý (19 procent), to je nejvíce v Česku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video