Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Silnice řežou krajinu na kusy, varují vědci. Divoká příroda mizí

  • 204
Ochránci životního prostředí v nové studii varují, že rozrůstající se silniční síť po celém světě devastuje krajinu. Území člení na malé plochy, kde divoká příroda nemá šanci na přežití. Rostoucí objem dopravy navíc znečišťuje přírodu i mnoho kilometrů od komunikací.

Pozemní komunikace podle studie vědců z univerzity v německém Eberswalde rozdělily zemský povrch na asi 600 tisíc různě velkých území. Jen sedm procent z nich je větších než 100 kilometrů čtverečních, padesát procent je naopak menších než kilometr čtverečný. Pouhou třetinu z oblastí bez větších silnic lze navíc považovat za skutečnou volnou přírodu. Vědci ve studii analyzovali na 36 milionů kilometrů silnic a dálnic a přilehlých území.

Vědci varují, že dopad pozemních komunikací na divokou přírodu v následujících letech poroste. Celková délka světových silnic má do roku 2050 narůst o šedesát procent. Jen pět procent současných území, které trvale neobhospodařuje člověk, přitom spadá pod některou formu ochrany. Studii univerzita zveřejnila v respektovaném magazínu Science.

Mapa husté silniční sítě (červeně) a indexu ekologické hodnoty území

„S rozšiřováním silnic a dálnic potřebujeme globální efektivní strategii jak chránit a monitorovat oblasti bez pozemních komunikací a zachovat jejich ekosystémy,“ sdělil serveru The Guardian profesor Pierre Ibisch, který je hlavním autorem studie. „Apelujeme na vlády, aby opustily strategii budování velkých silnic v odlehlých oblastech,“ dodal.

Ochránci životního prostředí v posledních měsících varovali před masivním vymírání druhů a devastací přírody. V říjnové studii uvedli, že při současném tempu do roku 2020 vyhynou dvě třetiny všech divokých zvířat v porovnání s rokem 1970 (více zde). Před několika dny ochránci také informovali o překvapivě rychlém vymírání žiraf, které už zcela vymizely z několika afrických států (více zde).

Právě cesty, silnice a dálnice jsou v této devastaci jedním z hlavních faktorů. Tvoří například bariéry pro migraci zvířat. Zároveň do kdysi divokých oblastí přivádí pytláky a nelegální těžaře. Velký vliv na okolí mají také výfukové plyny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video