Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Mirek Ambroz

Silničáři ze severu Čech dostali statisícovou pokutu za kácení stromů

  • 20
Stovky stromů rostoucích podél silnic v Ústeckém kraji byly v loňském roce poškozeny či neprávem pokáceny. Má to "na svědomí" krajská Správa a údržba silnic, která má dřeviny u komunikací na starosti. Teď za to dostala mnohasettisícovou pokutu a další ji zřejmě ještě čeká.

"Za nejzávažnější případ považujeme ořez aleje ovocných dřevin podél silnice mezi obcemi Nezabylice a Škrle na Chomutovsku, kde Správa a údržba silnic závažně poškodila 531 kusů dřevin. Udělili jsme jí za to pokutu přes půl milionu korun. Společnost se proti ní odvolala a v současné době probíhá odvolací řízení," uvedla Jana Moravcová, ředitelka oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí.

Silničáři stromy ořezali moc a navíc neodborně. "Vznikly na nich velké rány a zátrhy, stromy jsou nevratně poškozené a navždy budou mít zhoršený zdravotní stav," dodala mluvčí inspekce.

Správa a údržba silnic se brání, že se jen snažila vyhovět požadavkům obcí. "Iniciativa, že tyto stromy jsou nebezpečné, vzešla od obcí, na jejichž katastru rostou. Stěžovali si i dopravci, že jsou nebezpečné. Na základě toho jsme udělali posudek, které stromy jsou špatné, které je potřeba prořezat," vysvětluje důvod odvolání Lenka Holovská, provozní náměstkyně ředitele krajské SÚS.

Kácí se stále víc

Případů podivného či neodborného kácení stromů podle ČIŽP za poslední roky přibylo. "Během posledních let zaznamenáváme celorepublikový boom toho, že pro správce komunikací je pohodlnější a levnější, když dřeviny u silnic nebudou. Argumentují třeba tím, že nárazem do stromu vzniká řada tragických dopravních havárií. Nicméně dřeviny u komunikací mají svůj význam - jsou důležitým a krajinářsky hodnotným prvkem," upozorňuje Moravcová s tím, že pokud jde o nehody, správce komunikace je povinen udržovat dřeviny v takovém stavu, aby neohrožovaly vozovku, třeba pádem.

"To není pravda," oponuje výroku o pohodlnosti Holovská. "My přistupujeme ke kácení pouze v případě, když se jedná o stromy suché či nebezpečné tím, že hrozí pádem, případně na popud ČIŽP, pokud jsou stromy napadané škůdcem, aby nedošlo k poškození dalších. Na základě dendrologického posudku se žádá o povolení, které vydá příslušná obec. Rozhodně nekácíme stromy, jak nás napadne," zdůrazňuje Holovská.

Dodává přitom, že smrtelnými nehodami argumentují především policisté a silničáři kromě toho ani nemají důvod kácení stromů zneužívat jednoduše proto, že to pro ně představuje finanční výdaje.

"Nám vadí, když stromy stojí blíž než za vnější hranou příkopu, což nám brání v údržbě, ale není to důvod ke kácení," podotkla Holovská.

Správa a údržba silnic má ale "vroubků" víc. Podle ČIŽP loni silničáři poškodili na 800 keřů dřišťálu obecného podél cesty mezi Roudnicí a Klenčí. Stalo se to při vyžínání ozeleněných pruhů podél vozovky. Jaký trest za to SÚS čeká, ještě není jasné. "Řízení o pokutě bude zahájeno během tohoto měsíce," řekla Moravcová.

"Osm set kusů to rozhodně nebylo, bylo jich míň. Ty keře jsme navíc vysázeli my spolu s obcí, pak je soukromý zemědělec rozoral, takže se zasázely znova a při sekání trávy došlo k jejich poškození. Poničili jsme si ale naši vlastní práci. Všechny keře navíc opět obrostly a chtěla bych zdůraznit, že byly maximálně 20 centimetrů vysoké," hájí se Holovská.

Pokuty pomáhají

ČIŽP jako kontrolní, nikoli povolovací orgán může zabránit kácení jen v případě, kdy se o něm dozví předem. O necitlivě vykácených porostech se inspektoři dozvědí většinou až v momentě, kdy jsou stromy zlikvidované. Na řadu problémů je nicméně upozorní všímaví občané.

Loni se tak třeba podařilo předejít kácení stromů v Krupce, proti kterému ostře vystupovali tamní lidé. Probíhalo sice na základě povolení, podle ČIŽP v něm ale byly chyby. Povolení proto bylo zrušeno a v novém byl snížen počet dřevin určených ke kácení a stanovena náhradní výsadba.

Podle ředitelky ústeckého inspektorátu ČIŽP jsou ale i vysoké pokuty pro silničáře výstrahou, která je dokáže přimět k zodpovědnějšímu jednání. "Kácení víc projednávají a porážejí jen dřeviny, jež jsou opravdu v takovém stavu, že hrozí pádem," tvrdí Moravcová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video