Stromy během orkánu padaly po celé zemi. Ilustrační foto

Stromy během orkánu padaly po celé zemi. Ilustrační foto | foto: HZS / Jan Kostík

Silničář chtěl zakrýt vinu za smrt mladíků pod kmenem

  • 21
Případ bratrů Nohýnkových, které během lednového orkánu zabil spadlý strom, má smutnou dohru. Silničář, který měl ve Vestci na starost odstranit shnilé topoly, žádal starostku obce zničit usvědčující listinu. Jeho výlev si paradoxně vyslechl i advokát, který zastupuje rodiče obětí.

Advokát Daniel Šulc seděl minulý týden ve čtvrtek v kanceláři starostky Vestce Aleny Šedivé. Přišel si pro listiny, které dokazují, že staré a vyhnilé topoly podél hlavní silnice ve Vestci měly být už dávno pokáceny.

Nebyly. A dva synové Nohýnkových za to zaplatili životem, když orkán Kyrill 18. ledna shodil jeden strom na jejich auto. - více zde

Během jednání se starostce ohlásila návštěva ze Správy a údržby silnic Kladno, která se stará o silnici, na níž se tragédie stala. Do kanceláře vešel zaměstnanec SÚS Karel Motal. V tu chvíli ještě netušil, že druhý návštěvník je právníkem pozůstalých.

Silničář chtěl zničit důkazy
"Po starostce požadoval, aby zlikvidovala listinu, která se této kauzy týká, a nahradila ji jakousi žádostí," popisuje advokát manželů Nohýnkových. Silničář neuspěl.

"Samozřejmě, že jsem to odmítla. Nebudu nic vytahovat," říká starostka. Všechny dokumenty ke kauze měla připravené pro policii, která v těchto dnech rozjíždí vyšetřování.

Listinou, kterou chtěl Motal zničit, byl zápis z jednání o vesteckých topolech ze 14. prosince 2006. Silničáři se v něm zavazují, že "ihned" začnou s jejich kácením. Pod dokumentem je podepsán Motal. Ten se MF DNES odmítl k důvodu svého pokusu vyjádřit a nadřízení se od něj distancují.

"Panu Motalovi nedal k jednání se starostkou obce Vestec příkaz ani souhlas nikdo z nadřízených. Jednal bez pověření či vědomí zaměstnavatele," sdělil Martin Kupka, mluvčí středočeského krajského úřadu, pod který SÚS Kladno spadá.

O motivu Motala se tedy lze jen dohadovat. Advokát Šulc je přesvědčen, že silničáři se prostřednictvím svého zaměstnance pokusili zamést stopy, které by mohly vést ke zjištění, že zanedbali údržbu stromů. Po nehodě už silničáři dávají od vesteckých topolů ruce pryč.

"K tragické události došlo na území obce. SÚS ani Středočeský kraj se proto k odpovědnosti za následky nemohou přihlásit," napsal Kupka.

Obec má smůlu v tom, že se nehoda stala na jejím území za cedulí s názvem. Podle zákona se má o silniční zeleň v obci starat radnice. Kdyby spadl některý z desítek stejně nemocných topolů, které lemují silnici do Prahy, až za hranicí Vestce, ležela by odpovědnost na bedrech silničářů.

O pár minut dřív jel místem prezident Klaus
Ti mohou naopak hovořit o štěstí. Krátce před bratry Nohýnkovými projížděla stejnou silnicí limuzína s prezidentem Václavem Klausem, který mířil na vestecké tenisové kurty. "Ano, prezident tamtudy jel asi čtvrt hodiny před onou tragédií," potvrdil MF DNES mluvčí Hradu Petr Hájek.

SÚS si v zákonech udělala jasno až po smrtelné nehodě. Předtím se hlásila ke všem stromům bez ohledu na to, zda rostly uvnitř či vně vesnice. Silničáři v prosinci žádali obec o povolení porazit všech 75 topolů a vzápětí je od starostky dostali.

"I po té nehodě nám na kraji říkali, že stromy patří SÚS. Já koukám jako blázen, že se k nim najednou neznají. Měli nás tedy přesně informovat a my bychom se o stromy postarali," rozčiluje se starostka.

S porážením topolů se sice začalo už v prosinci, ale práce brzy ustaly. Silničáři začali opět kácet 17. ledna. Den nato přišel orkán.

Nezpochybnitelné je, že radnice i správce silnice o zoufalém stavu topolů věděli dlouho. Už loni v červenci měli dendrologický posudek, který konstatuje: "Z celkového počtu 75 stromů je 59 vyhodnoceno jako kriticky havarijních. Ostatní mají četné odumřelé části, jejich pád může vést k ohrožení osob a majetku."

Experti dospěli k jednoznačnému závěru, že celé stromořadí je nutné pokácet. A to se také stalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video