Váleční veteráni jezdí do Ypres i devadesát let po válce.

Váleční veteráni jezdí do Ypres i devadesát let po válce. | foto: Francois Lenoir, Reuters

Síla Vánoc dokázala zastavit i válečné běsnění

  • 5
Psal se rok 1914 a první světová válka byla v plném proudu. Čtyřiadvacátého prosince však vojáci mysleli spíše na Vánoce než na každodenní rutinu v zákopech. A tak se odhodlali k neobvyklému činu, o kterém se v hodinách dějepisu moc často nemluví.

U města Ypres na západě Belgie ten večer mrzlo. Z německých zákopů ozdobených plápolajícími svíčkami zněla Tichá noc. Britští vojáci naproti přes "zemi nikoho" zpívali anglické koledy.

"Potom Němci přišli k našim liniím a popřáli nám šťastné a veselé Vánoce," napsal neznámý britský voják v dopise, jehož originál byl podle zpravodajského serveru BBC v roce 2006 vydražen za 14 400 liber (přes půl milionu korun).

"Naši šli popřát zase k nim, teď už se všichni vrátili, až na jednoho chlapíka z roty E. Možná si ho Němci nechali jako suvenýr," pokračuje dopis.

Neformální oslavy Vánoc se podle knihy Christmas Truce zúčastnily tisíce vojáků obou stran. Na některých místech svátky přerušily střelbu jen na den či dva, jinde příměří trvalo až do Nového roku.

Vojáci obou stran také v dopisech domů popsali fotbalové utkání, ke kterému došlo mezi liniemi zákopů. Německo prý tehdy mezi krátery po granátech zdolalo Anglii 3:2. Někteří historici ale konání zápasu posouvají do roku 1915, kdy se podobné příměří v malém měřítku opakovalo.

"Když se ohlédnu zpět, nevyměnil bych ty jedinečné a zvláštní Vánoce za nic na světě," napsal podle serveru Greatwar.nl ve svých zápiscích z války Angličan Bruce Bairnsfather.

Generálové pochopení neměli
Nešlo přitom o úplně ojedinělý případ v historii válečnictví. "Podobně se řadoví vojáci znepřátelených stran družili třeba i v krymské válce," citovalo BBC historika Malcolma Browna.

Generálové nakonec podnikli kroky zamezující opakování "vánočního výstřelku". Opatření zahrnovala dělostřeleckou palbu v čase Vánoc a častější přesuny jednotek na frontě, aby se vojáci nestihli příliš "seznámit" s nepřáteli.

Vánoční příměří z roku 1914 však už vymazat nešlo.


Video