Wisconsinští sikhové se den po střelbě sešli, aby uctili oběti útoku (6. srpna

Wisconsinští sikhové se den po střelbě sešli, aby uctili oběti útoku (6. srpna 2012) | foto: AP

Při střelbě v chrámu se postavil útočníkovi, smrtí zachránil další sikhy

  • 29
Vyděšení sikhové z Wisconsinu mají svého hrdinu. Je jím pětašedesátiletý Sadwant Singh Kaleka. Nečekanému útoku střelce se totiž postavil pouze s nožem v ruce. Tato nerovná bitva netrvala dlouho. Armádní vysloužilec Wade Michael Page muže dvakrát střelil a ten na následky zranění posléze zemřel.

Několik drahocenných vteřin, které útočník musel věnovat Singh Kalekovi, však zřejmě zachránilo život mnoha ostatním. Zejména ženy a děti totiž během té chvilky stihly z chrámu utéci, či se alespoň dobře schovat. Sadwant Singh Kaleka se tak stal hrdinou místní sikhské komunity, kterou nedělní střelba velice poznamenala.

Útoky na Sikhy

Sikhové nosí na hlavách výrazné turbany, což může vést k mylné představě, že se jedná o muslimy. Právě pro takové dezinterpretace počet útoků na sikhy v USA po 11. září 2001 výrazně stoupl. Jak podotýká CNN, první obětí po útocích na WTC se stal vyznavač sikhismu, kterého na arizonské benzince zastřelil v rámci "odplaty" americký letecký mechanik.

Ženy totiž zrovna připravovaly tradiční pokrm podávaný po odpoledních modlitbách. Využily tak získaného času a schovaly se ve spižírně. Jednou ze zachráněných byla i Singh Kalekova žena. Právě ona pak měla čas zavolat mobilním telefonem pomoc.

Singh Kaleka nebyl jen obyčejným mužem z řady, tím, že bránil ostatní, bránil i "svůj" chrám. Byl totiž hlavou zdejší komunity a jedním ze zakladatelů a donátorů stavby sikhského chrámu v Oak Creek.

Jak píše britský deník Telegraph, Singh Kaleka byl "z těch lidí, kterým je možno ve dvě v noci zavolat s tím, že v chrámu nesvítí světlo, a on tam už ve čtvrt na tři bude s novou žárovkou."

"Váš otec je hrdina"

Singh Kalekův syn Amardeep Singh Kaleka popsal, že agenti FBI za ním přišli jen chvilku poté, co byl Page zneškodněn, aby mu potřásli rukou. "Váš otec je hrdina," utěšovali otřeseného muže.

"Můj otec skutečně byl hrdina každým coulem, není lepšího místa, kde by mohl odpočívat," pronesl Amardeep během smutečního obřadu uspořádaného přímo před chrámem.

Vrah sikhů byl alkoholik

Wade Micheal Page, který v neděli v sikhském chrámu zastřelil šest lidí, měl problémy s alkoholem. Po šestileté službě v armádě byl propuštěn po tom, co byl přistižen, jak řídí opilý při vojenském cvičení. Alkohol ho pronásledoval i po propuštění. Dva roky po vyhazovu z armády přišel kvůli nadměrnému pití o práci u místní dopravní společnosti. Pracovní problémy pak vyústily v to, že se jeho názory zradikalizovaly. Page se následně začal angažovat v rasistických a neonacistických skupinách.

Zdroj: Washington Post

"Když se dívám na fotografii člověka, který vzal otci život, tak vidím obličej s prázdným pohledem. Čiší z něj nicota," popsal Amardeep první pocity, když spatřil útočníkovu podobenku. "Cítím vůči němu jen obrovský smutek. A ten nehodlám nahrazovat nějakým vztekem," dodává smířeně.

Symbolika 11. září

Útočník, kterého policie identifikovala jako čtyřicetiletého Wadea Michaela Page, začal v neděli střílet v sikhském chrámu v americkém státě Wisconsin.

Zastřelil šest lidí, několik dalších utrpělo zranění, z toho nejméně tři jsou v nemocnici. Vraha přímo na místě zastřelil policista, který je sám po přestřelce v kritickém stavu. V době masakru byla v chrámu asi stovka lidí vesměs indického původu (více čtěte zde).

Čtyřicetiletý Page byl degradovaný voják, který musela armádu opustit mimo jiné i proto, že byl nachytán opilý ve službě. Nakrátko ostříhaný muž, jenž koketoval s pravicovým extremismem, se pyšnil tetováním, které připomínalo útoky z 11. září 2001. To bývá časté znamení právě krajně pravicově smýšlejících Američanů, doplňuje Telegraph.

Chrám se nachází v Oak Creek asi dvacet minut cesty podél Michiganského jezera jižně od Milwaukee. Jak sdělila místní média, policie pátrá po dalším muži, který si měl po útoku okolí sikhského chrámu natáčet. Podle záběrů lokálních televizí měl i on na své paži tetování se symbolikou 11. září 2001.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue