Šíitský duchovní varuje před odvetou

Před neuvěřitelně zuřivým protiúderem varoval dnes šíitský radikální duchovní Muktada Sadr USA pro případ, že by se americké síly rozhodly splnit pohrůžku a pokusily se ho zabít nebo zajmout. Sdělila to agentura Reuters s odvoláním na libanonský list As-Safír.

"Budu-li zabit nebo zajat, irácká veřejnost si bude vědět rady jak reagovat silou a krutostí, jejichž intenzitu si nikdo nedokáže představit," řekl deníku Sadr, který je v americkém obležení v Nadžafu.

Americká správa a irácká prozatímní vládní rada s ním nyní vyjednávají. Velitel jednotek rozmístěných v Iráku Ricardo Sanchez ve čtvrtek opakovaně nevyloučil, že pokud jednání selžou, může být proti Sadrovi použito síly.

"Jejich pohrůžky, že mě zabijí nebo zadrží, jsou výsledkem jejich slabosti a kolapsu tváří v tvář tomu, co se událo a děje v Iráku," řekl duchovní a zároveň zdůraznil, že se smrti nebojí.

Za Sadrem stojí milice o síle asi 3000 mužů, které si říkají Mahdího armáda.

Čelný americký generál ve čtvrtek informoval, že se vyjednává s cílem zabránit krveprolití v Nadžafu. Do Iráku také přicestovala delegace z Íránu, která má pomoci zprostředkovat dialog mezi koaličními silami a Sadrem.

Mluvčí tohoto duchovního ve středu oznámil, že klerik stanovil podmínky započetí rozhovorů s Washingtonem, Sadr to však v rozhovoru pro některé sdělovací prostředky popřel. Jeho odpůrci tvrdí, že jeho postoj je proměnlivý a on sám prý postrádá důvěryhodnost.

Sadr se v dnes zveřejněných výrocích o jednáních s USA nezmínil, odsoudil však americkou okupaci Iráku a nabádal Iráčany, aby ji důrazně odmítli.

"Amerika, která překročila oceány údajně proto, aby osvobodila Irák a šířila demokracii, jej místo osvobození okupovala, zničila jeho infrastrukturu, zasela strach a paniku mezi jejími obyvateli... a potlačila každičkého stoupence svobody," prohlásil Sadr. Nejnovější povstání iráckého lidu podle něj potvrdilo, že je jednotný v odhodlání osvobodit Irák a bránit jeho jednotu.


Video