Šíité odložili podpis irácké ústavy

  • 76
Irák navzdory očekáváním stále nemá ani dočasnou ústavu. Přestože se všech 25 členů vládní rady v pondělí shodlo na jejím textu, pět šíitských zástupců ji těsně před podepsáním odmítlo. Podle některých zdrojů jednali na pokyn vlivného šíitského ajatolláha Alího Sistáního.

Šíitům vadí zejména vyjednané podmínky referenda, ve kterém Iráčané rozhodnou, jestli se dokument stane definitivní ústavou. Obávají se, že mohou Kurdové přijetí ústavy zablokovat.

Členové irácké prozatímní vládní rady se na konečné verzi dočasné ústavy dohodli v noci na pondělí. Země by se měla ústavou řídit do přijetí nového základního zákona budoucím parlamentem.

Původně měla být podepsána už ve středu, ale americký správce Iráku Paul Bremer ceremoniál odložil s ohledem na třídenní smutek vyhlášený po pumových útocích v Bagdádu a Karbale. - více zde

Sebevražední atentátníci v den vyvrcholení nejvýznamnějšího šíitského svátku Ášúrá při atentátech na svatyně zabili přes 180 lidí. Šlo o nejkrvavější den od svržení Saddáma a jeho vládní strany Baas loni na jaře.

Exploze před podpisem
Další exploze předcházely i novému pátečnímu termínu podpisu ústavy kompletní pětadvacetičlenou iráckou vládní radou v Bagdádu. Při sérii výbuchů nebyl nikdo zraněn, uvedl mluvčí americké armády.

Detonace se ozývaly hlavně z mezinárodního letiště na jihozápadním okraji irácké metropole. Šest až sedm explozí se na hlavní základně jednotek USA v Bagdádu rozléhaly v rozmezí 15 minut.

Zhruba o hodinu dříve vybuchla malá nálož u silnice ve čtvrti Amaríja na západě Bagdádu. Podle místní policie zanechala malý kráter na vozovce.

Co obsahuje ústava
Nová ústava definuje islám jako jeden z hlavních, nikoliv ale jediný zdroj budoucího právního pořádku v zemi. Budoucí irácké zákony by neměly být v rozporu s univerzálním charakterem islámské víry a lidskými právy.

Ústava se zároveň hlásí k demokracii, pluralismu a federalismu, má zaručovat dodržování všech základních lidských práv a svobod a garantuje práva etnických a náboženských menšin včetně křesťanů.

Norma předpokládá zachování autonomie kurdských oblastí na severu Iráku, počítá s funkcemi prezidenta a premiéra. Ojedinělé pro základní zákon arabské země je pak ustanovení, které zakotvuje pětadvacetiprocentní zastoupení žen v politických úřadech.

Součástí konstituce je plán na správu Iráku do voleb do dočasného parlamentu, které by se měly uskutečnit do 31. ledna 2005. Tento parlament poté sepíše novou stálou ústavu a do konce roku 2005 připraví nové - úplné a svobodné - volby.

Členové irácké vládní rady (zleva) Samir Sumajdí, Rajá Chuzájová, Mufík Rabají, Adnan Račačí a Júnadam Kanna oznamují na tiskové konferenci v Bagdádu vznik nové dočasné ústavy. (1. března 2004)


Video