Pohřebáci v Sieře Leone protestují, těla mrtvých poházeli kolem nemocnice (ilustrační foto)

Pohřebáci v Sieře Leone protestují, těla mrtvých poházeli kolem nemocnice (ilustrační foto) | foto: AP

Pohřebáci nedostali příplatek za ebolu, nebožtíky poházeli u nemocnice

  • 6
Pracovníci pohřební služby v třetím největším městě Sierry Leone se rozhodli nezvyklým způsobem protestovat proti faktu, že téměř dva měsíce nedostali rizikový příplatek. Těla obětí eboly poházeli kolem nemocnice. Národní centrum pro boj se smrtícím virem zuří a stávkující pohřebáky chce nechat propustit.

Mluvčí stávkujících pracovníků agentuře Reuters řekl, že úřady jim již sedm týdnů nevyplatily slíbený bonus za manipulaci s obětmi eboly. Úřady přiznaly, že slíbené peníze nezaplatily, jednání pohřebáků je však pobouřilo a stávkující propustí.

Epidemie eboly

„Zacházení s těly bylo velmi, velmi nelidské a je zcela neakceptovatelné,“ řekl mluvčí Národního centra pro boj s ebolou Sidi Yahya Tunis. Doplnil, že centrální vláda peníze zdravotnímu týmu v místě zaslala. „Někdo někde musí být vyšetřován, aby se přišlo na to, kam tyto peníze zmizely,“ řekl.

Obyvatelé města Kenema popsali, že pohřebáci kolem místní nemocnice pohodili patnáct těl, lidé kvůli nim dokonce nemohli vstoupit do budovy. Šéf oblastního týmu pro boj s ebolou Abdul Wahab Wan upozornil, že dvě z pohozených těl byla dětská. 

Podle reportéra BBC byla těla již odklizena, nicméně stávkující pracovníci se do práce odmítají vrátit.

Před dvěma týdny do stávky v Sieře Leoně vstoupili zdravotníci na jediné klinice zabývající se léčbou krvácivé horečky na jihu země. Podobně jako pohřebáci si stěžovali, že nedostávají slíbené příplatky.

Libérie se chce s ebolou vypořádat do Vánoc

Do Říma byl v úterý převezen italský lékař, který se ebolou nakazil v Sieře Leone, kde pracoval pro nevládní organizaci. Jde o první potvrzený italský případ eboly.

Velká Británie vyšle do západoafrických zemí 1 500 dobrovolníků, britská vláda jim však odmítla garantovat, že v případě nákazy budou převezeni na léčbu do vlasti. Britští vojáci staví kliniku v hlavním městě Sierry Leone Freetownu. Jde o součást pomoci, na kterou Británie vyčlenila 125 milionů liber (přibližně 4,3 miliardy korun).

Také Čína zesiluje svou pomoc v boji proti krvácivé horečce. „Více jak 600 zdravotníků a zdravotních expertů do západní Afriky již odjelo a toto číslo v příštích měsících poroste na tisíc,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Cchuej Li při otevření léčebného zařízení v hlavním městě Libérie Monrovii.

Mali v pondělí potvrdilo osmý případ nákazy ebolou. Celkem sleduje 271 lidí, kteří s nakaženými byli v kontaktu. Šest nakažených již zemřelo (více o maliském výskytu zde). Mali je šestou západoafrickou zemí, která se potýká se současnou epidemií. Dvěma z nich, Senegalu a Nigérii, se podařilo s nákazou vyrovnat.

Podle amerického generála Franka Tateho, který Libérii v boji s ebolou pomáhá, se situace v zemi „dramaticky zlepšila“. Nových případů je denně dvacet, zatímco dříve jich bylo osmdesát. USA se proto s liberijskou vládou rozhodly zrušit výstavbu dvou léčebných zařízení z plánovaných sedmnácti.

Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová vyzvala své spoluobčany, aby zvýšili úsilí v boji proti epidemii. Chce tak dosáhnout splnění cíle, který si vláda vytkla: žádné nové případy nákazy po 25. prosinci.

Naopak v Sieře Leone se nemoc stále rychle šíří. Celkově se ebolou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazilo přes 15 tisíc lidí a zemřelo téměř 5 500 nemocných. Více než polovina obětí pocházela z Libérie. Současná epidemie eboly je bezpříkladná i kvůli počtu nakažených zdravotníků. Podle poslední zprávy WHO se jich nakazilo 588 a z nich 337 zemřelo.

Co způsobuje virus ebola


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video