Zdravotník z nemocnice Kenema v Sieře Leone (12. srpna 2014).

Zdravotník z nemocnice Kenema v Sieře Leone (12. srpna 2014). | foto: AP

Ebolu v Sieře Leone není kde léčit, zdravotníci stávkují

  • 15
V Sieře Leone stávkují zdravotníci v léčebném centru zaměřeném na boj proti smrtícímu viru eboly. Do stávky vstoupili v sobotu kvůli nedostatku materiálu v boji proti epidemii a nezaplaceným výplatám. V zemi tak nefunguje žádné specializované zařízení na boj proti ebole.

Nemocnice Kenema na východě země má podle svého šéfa Ishmaela Mehemoha pro přenos nemocných k dispozici jen jedna nosítka, která jsou navíc poškozená. Používají je jak na přenos mrtvých, tak nemocných, což zvyšuje riziko infekce. V Kenamu již zemřelo 26 zdravotníků, včetně lékaře Sahra Rogerse.

„S hlubokým pocitem smutku oznamuji, že jsme ztratili jednoho z našich nejlepších lékařů v době, kdy potřebujeme hodně pomoci v boji proti ebole,“ citovala agentura Reuters nového ministra zdravotnictví Abubakarra Fofana. Ve funkci nahradil Miatta Kargboa, který byl v pátek vyhozen kvůli neúspěšnému boji proti ebole.

Zdravotnický personál navíc přestal dostávat týdenní mzdu, která je 50 dolarů (1050 korun). Stávka v Kenamu značně komplikuje situaci pro Sierru Leone, protože druhé zařízení na boj proti epidemii v zemi zavřela v týdnu Světová zdravotnická organizace (WHO). Organizace stáhla svůj personál z nemocnice v Kailahunu poté, co jeden z jeho členů se nakazil virem.

Nynější epidemie eboly v západní Africe je vůbec nejhorší od objevu viru v roce 1976. Na svědomí má už přes 1 550 životů a další každým dnem přibývají. V západoafrických zemích se nakazilo přes tři tisíce lidí, nicméně počet může být vyšší, protože ne všechny případy jsou zaznamenány. Nakazilo se i 250 zdravotnického personálu, mezi nimi i ze západních zemích. Úmrtnost nakažených je u současné epidemie 50 procent. 

Podívejte se na reportáž o epidemii eboly v Africe:

2. srpna 2014

V pátek první případ nakaženého ebolou na svém území oznámil Senegal. Muž podle BBC přicestoval z Guineje, přestože země uzavřela hranice a zakázala lety ze zemích, kde epidemie propukla. Nakažený byl umístěn do karantény. Podle Petera Piota, který vir eboly v roce 1976 objevil, tento případ ilustruje neefektivnost uzavíraní hranic a varuje, že okolní země by se měly připravit na nejhorší.

Co způsobuje virus ebola


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue