Richard Sulík

Richard Sulík | foto: Tomáš BenedikovičSME.sk

Shodil vládu, odstoupit nechce. Sulík se stal symbolem slovenské krize

  • 751
O předsedovi slovenského parlamentu Richardu Sulíkovi bylo poměrně dost slyšet už dříve. Nicméně snad nikdy nebylo jeho jméno skloňováno tak často, jako nyní. Odmítl totiž záchranný fond eurozóny a přispěl k pádu vlády Ivety Radičové. Sám odstoupit nehodlá.

K odchodu z čela parlamentu ho vyzvala šéfka kabinetu Iveta Radičová po neúspěšném hlasování o navýšení evropského záchranného fondu (tzv. eurovalu). Spojila s ním totiž i vyslovení důvěry své vládě, ale neuspěla.

"Vyzývám předsedu parlamentu, aby byl chlap a také jeho ministři, aby věděli, co je jejich zodpovědnost a odstoupili," vzkázala svým koaličním partnerům ze strany Svoboda a solidarita (SaS).

Jenže ti se k tomu zatím nemají. A odstupovat nehodlá ani šéf strany Sulík. Tvrdí, že neodstoupí jen proto, že si to Iveta Radičová přeje. A tak ho s největší pravděpodobností odvolá parlament. Dosavadní koaliční partneři už o tom prý začali jednat. "Takové rozhodnutí přijmu s pokorou," nechal se slyšet Sulík.

Z rozhovoru v deníku SME

Slovenský list SME Richarda Sulíka po hlasování o eurovalu vyzpovídal. Zde si můžete přečíst některé zajímavé odpovědi, celé interview najdete na webových stránkách SME.sk.

Jaký smysl to mělo, když euroval i tak projde, jen se přitom rozpadla koalice?

"My jsme dopředu říkali, jak se zachováme. Vždyť to bylo obyčejné vydírání a my jsme to odmítli. Dva roky zastáváme stejnou pozici, před volbami ještě SDKÚ říkala to samé, co my. A teď otočila o 180 stupňů. My máme být na vině? Za to, že neměníme názor?

Je vaší ambicí stát se evropským politikem, který bude vystupovat proti větší integraci Unie?

"Ne, mně je na Slovensku dobře. Chci bránit peníze slovenských daňových poplatníků, i když to zní pateticky. Jsem člověk, který má rád čísla, dal jsem si to do tabulky a přesně vidím, kolik hodin bude muset každý Slovák odpracovat, když se budou muset uplatnit záruky."

Jak byste Ivetu Radičovou zhodnotili na konci jejího funkčního období?

"Nejtransparentnější a nejčestnější premiér. Z toho pohledu mě to mrzí."

Zmůže se Slovensko v nejbližší době na podobně dobrého premiéra?

"Svět vypadá jinak. A Iveta Radičová nastavila laťku výše, než jsme byli zvyklí. Smysl to mělo".

zdroj: SME.sk

"Sulík selhal a ztratil důvěru, nemůže zůstat v této funkci. SaS proto musí nést všechny důsledky," řekl listu SME místopředseda KDH Pavel Abrhan. Byla to právě SaS, která odmítla spolu se zbytkem koalice hlasovat pro navýšení záchranného fondu eurozóny a tím prakticky potopila současnou vládu.

Premiérka Radičová totiž spojila s hlasováním o navýšení eurovalu i vyjádření důvěry vládě. Slovensko tak čekají na začátku března předčasné volby a ještě tento týden nové hlasování o záchranném fondu. Napodruhé už projde, tentokrát ho podpoří opoziční strana Smer-SD Roberta Fica.

Hrdina nespokojených?

Slovensko tak na okamžik přitáhlo pozornost celého světa. A třeba konzervativní britský list The Daily Telegraph si všímá i samotného Richarda Sulíka. Píše o něm jako o hrdinovi všech nespokojených Evropanů.

"Byl kritizován za to, že je nacionalistický. Rychle se ale stává hlasem nespokojených evropských mas," píše redaktorka Louise Armitsteadová na webových stránkách deníku. A přidává Sulíkovy citace z víkendového rozhovoru pro německý server Spiegel Online, které by podle ní chtělo slyšet mnoho obyvatel Evropy od svých lídrů.

"Před pár lety jsme přežili ekonomickou krizi. S velkým úsilím a tvrdými reformami jsme ji překonali. Slovensko má dnes nejnižší průměrné platy v eurozóně. Jak mám vysvětlit lidem, že musí zaplatit vyšší daně, aby mohli Řekové dostat třikrát vyšší důchody, než máme na Slovensku?" cituje ho například.

Slovenská krize

Nutno podotknout, že o Richardovi Sulíkovi bylo slyšet už před krizí slovenské vlády a schvalováním eurovalu. Například loni v září média popisovala, jak slovenská koalice čekala, až se šéf strany SaS opálí v Chorvatsku. V době důležitého jednání totiž trávil dovolenou v Dubrovníku (více o výletu Sulíka do Chorvatska čtěte zde).

Diplomová práce základem reformy

Předseda slovenského parlamentu ale na sebe upozornil i v lepším světle. Je například jedním z autorů slovenské daňové reformy. Když v roce 2003 promoval na Ekonomické univerzitě v Bratislavě, stala se jeho diplomová práce základem slovenské daňové reformy z roku 2003 (zavedla rovnou daň 19 procent ze všech druhů příjmů a sjednotila daň z přidané hodnoty na základní sazbu 19 procent).

Sulík se narodil 12. ledna 1968 v Bratislavě. Ve dvanácti letech s rodiči emigroval do západního Německa, kde studoval fyziku na Technické univerzitě v Mnichově a pak i podnikovou ekonomii. Po návratu na Slovensko založil vlastní firmu, v jejímž čele stál do roku 2001.

Od roku 2002 působil pět let na ministerstvu financí, mezitím radil někdejší ministryni sociálních věcí a nynější premiérce Radičové a působil ve firmě starající se v Bratislavě o odvoz a likvidaci odpadu.

Stranu Svoboda a Solidarita založil v roce 2009, do povědomí veřejnosti vstoupila mimo jiné požadavkem vypsat referendum o snížení počtu poslanců, omezení poslanecké imunity či zrušení koncesionářských poplatků. V loňských volbách získala 12 procent hlasů a v parlamentu má 22 poslanců.

Letos v červnu se ale SaS dostala na hranici volitelnosti do Národní rady. Podle expertů doplácí na nesplněné sliby, uvedla ČTK. Svá kontroverzní témata typu registrovaného partnerství osob stejného pohlaví nebo zrušení trestního stíhání lidí za držení marihuany pro osobní potřebu do vládního programu neprosadila.

Sulík má s bývalou manželkou dvě děti, několik let už ale žije s družkou Alexandrou Šikrhovou, s níž má další dvě děti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video