Muž nabírá vodu ve znečištěné oblasti blízko řeky Nun v Nigérii (ilustrační

Muž nabírá vodu ve znečištěné oblasti blízko řeky Nun v Nigérii (ilustrační snímek z 27. listopadu 2012). | foto: Reuters

Shell ustál většinu žalob za znečištění v Nigérii. Uspěl jediný farmář

  • 5
Nizozemsko-britský ropný gigant Shell čelil pěti žalobám za zamoření delty řeky Niger na západě Afriky při těžbě mazlavé suroviny. Soud v Nizozemsku však přihlédl k tomu, že většinu úniků do půdy a vody způsobili nigerijští rebelové při sabotážích a ve čtyřech případech Shell zprostil viny. Přesto musí jednomu farmáři vyplatit kompenzaci, a díky tomu se otevřela cesta pro stovky dalších.

Nigerijci tvrdili, že společnost Shell nese odpovědnost za úniky ropy z ropovodů, k nimž došlo v letech 2004 a 2007 v oblastech Goi, Ogoniland, Oruma a Ikot Ada Udo v deltě Nigeru u Guinejského zálivu. Společnost podle nich znečištění neodstranila a ropa zamořila zemědělskou půdu a rybníky.

Za úniky ropy však podle soudu nemohl špatný stav nebo nedostatečné zabezpečení ropovodů, ale sabotáže. Soudci přitom konstatovali, že mateřská firma není podle nigerijských zákonů odpovědná za takto spáchanou škodu. I když verdikt na první pohled evokuje prohru ekologických aktivistů i chudých lidí, nařízená kompenzace je přeci jen jistý průlom.

Dceřiná firma Shell Nigeria bude muset vyplatit kompenzaci jednomu z farmářů z vesnice Ikot Ada Udo. Podle soudu neudělala dost pro to, aby sabotážím zabránila, a soud jí nařídil zaplatit odškodné. Jeho výši by měl soud řešit na příštím zasedání. "Shell mohl a měl této sabotáži předcházet," řekl soudce Henk Wien.

K líčení přišel jen jeden ze zástupců farmářů. I když neuspěl považuje, tento výsledek za naději do budoucna. "Pro moje kolegy, kteří uspěli, je to vítězství," řekl BBC žalobce Eric Barizaadooh. "Shell bude hnán k zodpovědnosti. Podle mě je to revoluční případ."

Válka rebelů v deltě Nigeru

Zástupce ropné společnosti Allard Castelein uvedl, že ho výsledek příjemně překvapil. "S verdiktem jsme spokojeni," řekl Castelein.

Žalobu na britsko-nizozemskou společnost Royal Dutch Shell podali čtyři nigerijští farmáři a Milieudefensie, nizozemská odnož organizace ochránců přírody Friends of the Earth. Mluvčí organizace měl na rozsudek opačný názor než ropný gigant. "Odvoláme se," řekl agentuře Bloomberg Geert Ritsema. "Jsme šokováni, lidé se nedočkali spravedlnosti."

Lakmusový papírek odpovědnosti velkých ropných firem

Ekologové považovali průlomový proces za zkoušku toho, do jaké míry lze nadnárodní společnosti činit odpovědné za údajnou trestnou činnost svých filiálek. 

Problém je, že z miliard dolarů, které končí na bankovních účtech těžařských společností a představitelů nigerijské vlády, totiž obyvatelé nevidí prakticky nic. Většina obyvatel ropného regionu musí vyžít s méně než dolarem na den.

To v minulosti vedlo k častým sabotážím na vrtech i potrubí. Vláda pak proti rebelům z Hnutí za osvobození nigerské delty (MEND) tvrdě zasahovala, umíraly stovky lidí. Situaci uklidnila až amnestie v roce 2009, který osvobodila povstalce, pokud složili zbraně. V roce 2010 se však situace začala znovu vyhrocovat.

Tamní přírodu zamořilo za poslední půlstoletí až 1,5 milionu tun toxické suroviny, což je pro srovnání asi padesátinásobek toho, co vyteklo z havarovaného tankeru Exxon Valdez v roce 1989. Při havárii vrtné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010 uniklo do moře na 780 milionů litrů ropy.

mapka - Nigérie, delta řeky Niger

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video