Sezona klíšťat neskončila, nemocí přibývá

  • 2
Střední Čechy - Počet nemocí přenášených klíšťaty ve středočeském regionu rapidně roste. Od začátku roku tu onemocnělo klíšťovou encefalitidou už jednapadesát obyvatel. To je o polovinu lidí víc než loni za stejnou dobu. Počety onemocnění lymeskou borreliózou jdou do stovek. Sezóna klíšťat navíc ještě neskončila, takže je pravděpodobné, že nemocných bude přibývat.

"Máme v kraji hlášených jednapadesát případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. Za stejné období loňského roku bylo přitom těchto případů šestadvacet," řekla vedoucí očkovacího střediska Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Hana Šmejkalová.

"Druhý vrchol klíšťové aktivity je na podzim. Očekáváme proto, že počet lidí postižených klíšťovou encefalitidou či lymeskou borreliózou ještě naroste," připustila hygienička.

Nejohroženější lokalitou ve středních Čechách zůstává i nadále Příbramsko, kterým protéká řeka Vltava a navíc je turisticky vyhledávanou oblastí. Letos tu klíšťovou encefalitidou onemocnělo už jednadvacet lidí. 

Kdy vyhledat lékaře?

1. Pokud klíště při odstraňování přetrhnete a některá z jeho částí zůstane v těle.
2. Když se kolem místa přisátí klíštěte objeví červená skvrna.
3. Jakmile začnete do 10 dnů pociťovat příznaky chřipky (bolesti svalů, kloubů, hlavy)
4. Pokud se u vás náhle objeví horečka.

"Znamená to, že tato nemoc postihla mezi sto tisíci obyvateli téměř každého sedmnáctého," upřesnila Šmejkalová. To je třiapůlkrát víc než v celém kraji. Osm lidí nakažených infikovaným parazitem zaznamenali zatím hygienici na Kladensku, o jednoho méně pak hygienici z okresu Praha-západ.

Nejčastěji onemocní dospělí
Nejohroženější skupinou, která klíšťovou encefalitidou onemocněla, jsou lidé ve věku od 45 do 54 let. Následují lidé ve věku 25 až 34 let a starší od 65 do 74 let. "Z těchto čísel je evidentní, že klíšťovým zánětem mozku nejčastěji onemocní dospělí. Přesto lidé dávají očkovat proti klíšťové encefalitidě stále raději své děti než sebe. Právě u dospělých jedinců přitom bývá onemocnění nejen daleko četnější ale také závažnější," posteskla si hygienička.

Příznaky nemocí

Klíšťová encefalitida:
* bolesti svalů a kloubů
* vysoké teploty
* bolesti hlavy
* ztuhnutí šíje
* ochrnutí končetin

Lymeská borrelióza:
* zarudnutí v místě napadení s bílým místem uprostřed
* zčervenání a zfialovění lalůčku ucha a špičky nosu
* bolesti hlavy a kloubů
* zvýšené teploty
* ztuhnutí šíje

Onemocnění se ale dosud obešla bez úmrtí či těžkého poškození zdraví. Tento fakt pravděpodobně souvisí s tím, že lékaři onemocnění včas zachytí. "Pokud pacient lékaři řekne, že si odstranil z těla klíště, pak je diagnostikování toto onemocnění samozřejmě jednodušší," doplnila Šmejkalová.

Nejúčinnější prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. To se většinou provádí v zimě, kdy klíšťata nejsou aktivní.

Hygienici doporučují chodit do lesa ve světlém oblečení s dlouhými rukávy a kalhotami a nejlépe v holínkách. Chránit se lze také repelenty. Po příchodu z procházky je nutné oblečení vytřást a vyvětrat, prohlédnout tělo a klíšťata případně odstranit.

Jak odstranit přichycené klíště:

1. Na přichycené klíště nakapat dezinfekci, případně nanést mýdlo
2. Tupou pinzetou (verzatilkou, sponkou nebo rukou v ochranné rukavici, kapesníkem apod.) zachytit klíště co nejblíže ke kůži, hýbat klíštětem do stran, po chvíli se klíště samo uvolní. Nikdy nemačkat zadeček klíštěte.
3. Klíště utopit v dezinfekci, rozmáčknout zabalené v igelitovém sáčku. Nikdy nerozmačkávat klíště holou rukou.
4. Nikdy klíště nepalte, prudce zahřátý obsah může vystříknout i na velkou vzdálenost.
5. Ihned vydezinfikovat místo na kůži po odstranění klíštěte.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video