Seznamy agentů StB nejsou úplné

  • 92
Stačí letmý pohled do právě vydaných oficiálních seznamů agentů StB a je jasno: spousta prokazatelných estébáků v nich chybí. Jako třeba zřejmě nejznámější agent, bývalý šéf lidové strany Josef Bartončík.

Jeho patnáctiletá spolupráce s StB vyšla najevo hned po pádu komunismu a mimo jiné přispěla k přijetí lustračního zákona.

To, že zveřejněné seznamy jsou neúplné, a tečka za vyrovnáním se s minulostí se tedy úplně nepovedla, nyní přiznalo i ministerstvo vnitra. "Konkrétně u pana Bartončíka se stala chyba v přepisu," připustil Pavel Brunnhofer z archivní služby ministerstva.

Bartončík však není jediný. Vnitro veřejnosti zatajilo spolupráci s StB u Evy Trousilové, která byla v rámci akce Mazut nasazena na historika Viléma Prečana.

Utajeno navzdory zákonu zůstává i udávání Václava Hyndráka, jednoho z nejvýkonnějších agentů komunistické kontrarozvědky uvnitř Charty 77. A dalo by se pokračovat.

"Je v tom neuvěřitelný nepořádek. Zatím nemáme hotovou detailní analýzu, ale už teď je jasné, že tam stovky jmen chybějí," prohlásil badatel Radek Schovánek, který dříve pracoval pro Úřad pro dokumentaci zločinů komunistmu.

I on se přitom kloní k tomu, že ze strany státu nejde o záměr, ale spíše o lhostejnost. Vnitro nyní slibuje, že veškeré chyby bude postupně napravovat.
 
V seznamech StB je spousta chyb 
Historik Václav Hyndrák sice podepsal Chartu 77, zároveň patřil mezi nejvýkonnější agenty, které před rokem 1989 Státní bezpečnost mezi disidenty vůbec měla. Přesto na něj stát při sestavování oficiálních seznamů komunistických udavačů "zapomněl". Jako na stovky dalších.

"Podle dochovaných záznamů podal Hyndrák víc než tři a půl tisíce udání na lidi z Charty. Vůbec nerozumím tomu, proč na seznamu není," řekl badatel Radek Schovánek, který na Hyndrákovo jméno narazil ještě coby pracovník Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.

Donašeče zveřejnila také armáda 
Ministerstvo obrany s týdenním zpožděním zveřejnilo na internetu (army.cz) seznamy spolupracovníků bývalé vojenské kontrarozvědky, která spadala pod tehdejší komunistickou Státní bezpečnost.

V seznamech při zběžném prohlédnutí nefigurují žádná jména současných armádních špiček. "A ani nemohou," říká jeden z bezpečnostních expertů obrany. Z armády totiž podle něj museli již dříve buď odejít, anebo byli přeřazeni na méně významné funkce všichni ti, kteří neprošli bezpečnostní prověrkou.

Na seznamu spolupracovníků vojenské kontrarozvědky jsou nicméně uvedena jména lidí, kteří až donedávna zastávali významné posty ve vojenské hierarchii. Patří k nim například bývalý velitel Hradní stráže Jaroslav Indruch či jeho zástupce Milan Liška.

Známou osobností, která je v seznamech uvedena, je - jak uvedly včera Hospodářské noviny - i bývalý velitel protichemického praporu z války v Perském zálivu Jan Valo.

Valo byl zároveň předsedou Sdružení válečných veteránů. Funkci však podle místopředsedy sdružení Františka Jandy včera složil.

Janda nabízí vysvětlení, proč se Valo ocitl v seznamu: "Vyšetřoval v roce 1988 v Libyi hospodářskou kriminalitu československých vojáků. Hovoří anglicky i arabsky, a tak byl vybrán a poslán do Libye. Ale musel se zavázat ke spolupráci. Na mém vztahu k němu to nic nemění. Valo pro mne není estébák, ale čestný muž." 
gag 

Donášel na mě. Tak proč tam není?
Jeho tvrzení podporuje i historik Eduard Novák. Václava Hyndráka totiž našel mezi "svými" estébáky v osobním svazku, který na něj StB jako na nepřítele minulého režimu vedla.

"Hyndrák je mezi čelnými donašeči v mém spisu. Za to, že udával, bral 2400 měsíčně. Chartu podepsal už jako agent. Nechápu, že na seznamu není, je to celé lajdácky udělané," uvedl Novák.

Ministerstvo vnitra a armáda, které nyní seznamy zveřejnily, se však brání. "Rozhodně to není žádný záměr. Jsou to všechno administrativní nedostatky, které budeme postupně opravovat. Každé jméno, na které nás někdo upozorní a které v seznamech chybí, znovu zkontrolujeme," tvrdí Pavel Brunnhofer z archivní služby vnitra.

Případ Hyndrák přitom není nijak ojedinělý. Týdeník Respekt například zmínil proslulého donašeče Ervína Maráka, který o své práci pro StB dokonce napsal román. Ani on na oficiálním seznamu není. Stejně jako špion s krycím jménem Roky, agent-psychiatr "Petr", agentka "Eva", o jejichž spolupráci s StB také existují záznamy.

Chybějí i udavači z lágrů
Badatel Schovánek navíc upozorňuje, že v soupisech chybějí jména některých estébáků, kteří v padesátých letech působili v lágrech v Jáchymově či Příbrami.

"Připravujeme obsáhlou analýzu seznamů a budeme se snažit, aby se vnitro vyjádřilo, proč je tam tolik chyb. Od schválení zákona na to měli celý rok a výsledek je mizerný. Neodvedli příliš dobrou práci, měli zřejmě za to, že minulost už nikoho nezajímá," prohlásil Schovánek, který zastupuje sdružení Archivy.

Zástupci ministerstva úvahy o liknavosti popírají, je však pravda, že zájem lidí o svazky absolutně podcenili. V písemné podobě jich vnitro vytisklo pouhé tři tisícovky, po pár dnech už nezbyl ani jediný.

Nyní resort zvažuje, jestli vytiskne další. Do doby, než vnitro a armáda chyby napraví, lidem nezbývá než se i nadále spoléhat na legendární Cibulkovy seznamy.

To, že někdo není v oficiálním seznamu, a přitom je v záznamech disidenta Petra Cibulky, totiž neznamená, že dotyčný nebyl "práskač". "Naopak. Oficiální seznamy je třeba kontrolovat u Cibulky," dodal Schovánek.

Ministr zemědělství Palas: Radí mi komunistický špion. No a co?

Znalosti bývalých agentů Státní bezpečnosti jsou zřejmě dodnes pro některé politiky nenahraditelné. Například ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD) považuje za neocenitelné rady svého asistenta Vojtěcha Slówika, který podle nyní zveřejněných seznamů StB pracoval jako komunistický špion.

Rozvědka získala Slówika ke spolupráci 9. října 1986 a využívala jeho služeb až do pádu komunismu v roce 1989. Informace o jeho spolupráci jsou vedeny ve svazku špionáže pod názvem UBAR.

Angažmá Slówika u Státní bezpečnosti se dosud veřejně nevědělo. Ani teď, kdy ministerstvo vnitra oficiálně jeho špionážní činnost potvrdilo, však ministr Palas na svém vztahu ke Slówikovi nehodlá nic měnit.

"Pan ministr ví, že byl ideový spolupracovník. Prověřil si to. Ale nemá potřebu z toho něco vyvozovat," tlumočil Palasovo stanovisko jeho mluvčí Martin Severa.
Důležité je podle ministra to, že Slówik je asistent bez nároku na honorář. "Je to spíše spolupracovník-kamarád," dodal Severa.

Časopis Týden ovšem nedávno napsal, že je Slówikovi na ministerstvu zemědělství přisuzován větší vliv, než mají náměstci. Tyto informace potvrdil MF DNES i další důvěryhodný zdroj z Palasova resortu.

Vojtěch Slówik včera nebyl na ministerstvu k zastižení a na mobilním telefonu měl schránku. Nicméně už předtím, než se objevil na seznamech "udavačů", patřil mezi kontroverzní figury.

Nynější vlivný podnikatel je přítelem Miroslava Šloufa, s nímž se seznámil na ÚV SSM, kde pracoval jako tajemník. Před nástupem k Palasovi mimo jiné působil jako poradce bývalého místopředsedy sněmovny Františka Brožíka (ČSSD).

Své bohaté podnikatelské aktivity Vojtěch Slówik zaměřil například na vymáhání státních pohledávek a figuruje i v aféře, při níž Komerční banka přišla těsně před privatizací během transakcí s nesplacenými úvěry téměř o jednu miliardu korun.
ina


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video