Katsut Momii, nový ředitel japonské vlivné televize NHK, během tiskové

Katsut Momii, nový ředitel japonské vlivné televize NHK, během tiskové konference v Tokiu. | foto: Reuters

Sexuální otrokyně byly za války běžné, šokoval šéf japonské televize

  • 11
Nutit ženy k prostituci byla za války běžná praxe všude na světě, nejen v Japonsku. Osud až dvou set tisíc sexuálních otrokyň, které byly k dispozici japonským vojákům na dobytých územích, takto znevážil nový šéf japonské veřejnoprávní televize. Za skandální komentář už se omluvil.

"Můžeme říct, že takové prostitutky neexistovaly v Německu nebo ve Francii? Či někde jinde v Evropě? Právě tako se ptal Katsut Momii při uvedení do funkce šéfa veřejnoprávní stanice NHK. 

Hned v pondělí sice svá slova označil za "extrémně nevhodná" a omluvil se za ně, rozbouřené vlny ve východoasijském regionu už ale uklidnit nedokázal.

Ačkoliv Tokio se snaží kauzu vyžehlit tím, že šlo o individuální komentář, který nevyjadřuje stanovisko veřejnoprávního kanálu, Jižní Korea žádá Momiiho okamžité odstoupení.

"Je politováníhodné, že šéf japonské veřejnoprávní televize, která by měla zůstat spravedlivá a nestranná, zkresluje historická fakta a stojí za takto směšnými tvrzeními," uvedl mluvčí jihokorejské diplomacie a dodal, že historické povědomí Japonců na vysokých postech dospělo za vlády Šinzó Abého na nebezpečnou hranici.

"Utěšitelky byly pro naše vojáky nezbytné"

Čína připojila poznámku o fyzických a psychických následcích, se kterými se bývalé sexuální otrokyně musejí vypořádávat celý život. Mnoho už jich ale dnes nežije. Pouhý den po nemístné poznámce šéfa státní televize zemřela v Soulu v devadesáti letech jedna z posledních. V samotné Jižní Koreji, jejíž ženy "sloužily" pro potřeby japonské armády v nejvyšším počtu, jich zůstalo naživu už jen pouhých pětapadesát.

V souvislosti se jmenováním Katsuta Momiiho do čela veřejnoprávní stanice kolovaly tiskem nepotvrzené zprávy, že se jedná o favorita japonského premiéra. Ten pobouření vzbudil hned během svého prvního volebního období. V roce 2007 prohlásil, že o nucené prostituci během japonské okupace neexistuje dostatek důkazů.

Naposledy takto šokoval starosta japonské megapole Ósaky, který loni na jaře prohlásil, že sexuální otrokyně byly pro japonské vojáky nezbytností, protože kvůli díky těmto "utěšitelkám" si mohli odpočinout.

Jasakuni, sporný svatostánek

Napětí mezi Japonskem a jeho sousedy nepřidala ani Abého nedávná návštěva válečné svatyně Jasukuni, kde mezi padlými vojáky spočívají i váleční zločinci.

Incident je tak další provokací Jižní Koreje a Číny, podle kterých Japonsko odmítá čelit zločinům, jichž se dopustilo během druhé světové války.

Podle odhadů historiků zotročili Japonci za války na obsazených územích až 200 tisíc žen a udělali z nich prostitutky pro své vojáky. Většina těchto žen pocházela z Číny a Koreje, další z Filipín, Thajska a Tchaj-wanu.

Japonská vláda se za jejich utrpení formálně omluvila při několika příležitostech. Nicméně spory kolem více než sedmdesát let starých válečných zvěrstev vznikají stále nové kolize, kdykoliv se k nim vyjádří některý z japonských představitelů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video