(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Každá osmá Češka šla na potrat, polovina žen by si vzala postinor

  • 64
Umělý potrat v životě absolvovalo 13 procent českých žen. Jsme na tom lépe, než průměr ve srovnatelných zemích, kde interrupci průměrně podstoupilo 19 procent žen. Češky se také chovají čím dál zodpovědněji a počet interrupcí dlouhodobě klesá. Riziko nechtěného těhotenství se často řeší pohotovostní pilulkou "po", které zpětně zabrání těhotenství.

Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura Millward Brown ve 14 srovnatelných zemích. U žen ve věku 15 až 49 let výzkumníci zjišťovali především úroveň zodpovědnosti v sexuálním životě a nejčastější metody antikoncepce.

Kontroverze kolem "potratové" pilulky

"Pilulka zabrání ovulaci, to znamená, že vajíčko se vůbec neuvolní. Nebo v případě, že už se vajíčko uvolnilo, díky pilulce se neusadí," vysvětluje gynekolog Jiří Dvořák. Její užití proto nepovažuje za potrat.

S tím však nesouhlasí někteří odpůrci pilulky, například z organizace Hnutí pro život, kteří ji označují přívlastkem "potratová" (více čtěte zde).

V Česku jednoznačně převažuje hormonální antikoncepce, kterou používá 39 procent žen. "Jde zejména o mladé dívky a ženy. Ty starší, které už často mají děti, spoléhají spíše na jiné metody," uvedl gynekolog Jiří Dvořák.

Hormonální antikoncepce však není bez rizika a množí se případy srdečního selhání či mozkových příhod zapříčiněných právě antikoncepcí. Lékaři budou v září jednat o nutnosti dělat ženám před předepsání antikoncepce finančně nákladné testy na riziko trombóz (více čtěte zde).

Starší ženy často spoléhají na postkoitální pilulku, která zpětně zabrání nechtěnému těhotenství.

Z výzkumu vyplývá, že po riskantním styku by si ji okamžitě vzalo 29 procent Češek. O nutnosti užití postinoru je podle průzkumu přesvědčeno 45 procent českých žen, což je o pět procent méně, než činí průměr ostatních zemí. 35 procent žen by raději vyhledalo gynekologa a desetina žen, především mladých dívek, by sháněla informace na internetu.

Podle Dvořáka má pilulka minimální rizika, stále by však měla být spíše nouzovým řešením a nikoli denní praxí. To by se ostatně ženám ani nevyplatilo. Cena jednoho prášku se pohybuje mezi 400 a 600 Kč.

Pilulka je v Česku dostupná v lékárnách bez receptu na občanský průkaz. Koupit ji mohou ženy a dívky starší 16 let, mladší musejí navštívit lékaře a vyžádat si recept. Než jim lékárník pilulku vydá, poučí je o správném užívání přípravku a možných rizicích (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video