Andrzej Lepper, předseda polské strany Sebeobrana

Andrzej Lepper, předseda polské strany Sebeobrana | foto: Profimedia.cz

Sexuální aféra šéfa polské Sebeobrany pokračuje

  • 1
Práce za sex. Další členka strany naznačuje, pod jakou podmínkou měl zaměstnávat mladé ženy předseda polské vládní formace Sebeobrana Andrzej Lepper. Bývalá představitelka lublinské pobočky mládeže Sebeobrany, Agnieszka K., přilévá olej do ohně déle než měsíc trvající polské aféry.

Od Leppera a jeho kolegy, Stanislawa Lyzwinského, měla obdržet nabídku zaměstnání za sexuální službu. Lepper nařčení odmítá.

Práce bez sexu nebude
Sexuální skandál zuří v polské straně Sebeobrana už od poloviny prosince, kdy deník Gazeta Wyborcza přinesl výpověď první postižené ženy. Aneta Krawczyková tehdy prozradila, že se do strany dostala v roce 2001 výměnou za sex s jejími představiteli, včetně samotného šéfa. - více zde

Od toho okamžiku se další obvinění jen hrnula. Prokuratura vyslechla přibližně sto lidí.

Během pěti týdnů vyšetřování se přihlásilo kolem desítky žen, které měly podobnou zkušenost, především s bývalým poslancem strany Stanislawem Lyzwinským.

Agnieszka K. jejich řady rozšířila. Na státním zastupitelství uvedla, že nabídku tehdy nepřijala. Svěřila se prý kolegům z lublinské Sebeobrany, z nichž jeden její výpověď částečně potvrdil.

Sebeobrana v sebeobraně
Aféra však není tak jednoznačná, jak na první pohled vypadá. První z obětí, Aneta Krawczyková, například tvrdila, že Lyzwinski je otcem jejího dítěte, což testy DNA vyvrátily. Bývalý poslanec byl přesto ze strany vyloučen.

Obvinění vznesená Anetou K. mohou navíc vypadat jako pomsta. Zatímco v minulém volebním období se z prvního místa kandidátky Sebeobrany dostala do lodžského sněmu, v letošních volbách neuspěla.

Sám šéf Sebeobrany se hájí a obviňuje média ze snahy rozbít vládní koalici. Skandál totiž vyvolal rozpory mezi Sebeobranou a zbylými dvěma vládnoucími stranami.

Zatímco Sebeobrana a Liga polských rodin, které ztrácejí voličskou podporu, navrhují zavést pro média tvrdé sankce za publikování nepravdivých informací, Právo a spravedlnost přistupuje k aféře poněkud zdrženlivěji.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video