Sevilla může ukončit skepsi a potvrdit rozšíření

Slunečná Sevilla má rozehnat chmury okolo rozšíření, které se v poslední době rozlézají po celé unii. Na sevillském summitu, který ve čvrtek začal, potvrdí patnáct zemí EU, že chtějí přijmout nové členy a že je přijmou podle plánů: do června 2004. "Kalendář rozšíření je dosti precizní - doufám, že s ním nebudou v Seville žádné potíže," uvedl před summitem unie španělský ministr zahraničí Josep Piqué, jehož země nyní unii vede.

Možná je příliš velkým optimistou. Ve španělských návrzích usnesení pro summit v Seville se mimo jiné počítá s podpisem vstupních smluv v březnu 2003, aby "se tím umožnil jejich vstup v platnost v lednu 2004".

Aspoň s tímto datem potíže budou. Už počátkem týdne uvedl vysoký činitel komise: "Bylo by pro mne velkým překvapením, kdyby země EU souhlasily s připuštěním uchazečů k 1. lednu 2004. Bylo by to dobré překvapení, ale myslím, že je téměř nemožné."  A nejmenovaný francouzský diplomat to upřesnil podle agentury European Observer takto: "Pro nás byl vstup vždy plánován na léto 2004, a ne dříve."

Neshody v zákulisí jsou. Ale jak se zdá, vedou se spíše o měsíce než o roky. Sevilla tedy uchazečům víceméně schválí "světlou stezku" do unijní budoucnosti. O rozšíření EU však nerozhodují jen vysocí politici. Už v říjnu dostane slovo i lid - alespoň v Irsku, kde se bude podruhé hlasovat o přijetí smlouvy z Nice. Ta je dosud vydávána za nutnou podmínku pro přijetí nových členů.

Španělský scénář:

 Říjen 2002: vyřešení sporů o platby pro zemědělce 
Prosinec 2002: rozhodnutí, kdo bude do EU přijat 
Březen 2003: podpis série vstupních smluv s uchazeči 
Během roku 2003: ratifikace vstupních smluv 
Leden 2004: vstup až deseti zemí do EU

Referendum je jedním z řady rizik, které musí uchazeči příští půlrok překonat, aby v prosinci úspěšně uzavřeli svá vstupní jednání. Dalším je spor o přímou pomoc pro farmáře v kandidátských zemích.

Na tom, zda ji vůbec mají dostávat, se unie shodne asi až v říjnu - a pak zbudou pro uchazeče sotva dva měsíce, aby se rozhodli: vzít, nebo nechat být!

Vzdor těmto rizikům vyzařuje z šéfa unijní "vlády" Romana Prodiho optimismus: "Zachováme náš časový rozvrh. Jsem velký optimista, že řada zemí dostane v prosinci zelenou. Doufám, že jich bude deset," ujišťuje Prodi.

I to je prudký obrat: ještě před několika týdny jeho "muž pro rozšíření", komisař Günter Verheugen, temně varoval, že "okno příležitosti" pro vstup nových zemí se zavírá.


Nejlepší videa na Revue