Asadovy jednotky v bojích o město Kusajr (2. června 2013)

Asadovy jednotky v bojích o město Kusajr (2. června 2013) | foto: Reuters

Ožívají staré časy. Severokorejští vojáci radí Asadovým silám

  • 12
Sýrie se v posledních měsících stala vskutku mezinárodním bojištěm. V povstaleckých řadách proti režimu Bašára Asada válčí mimo jiné několik stovek Evropanů, muslimů či konvertitů. Naopak po boku syrského prezidenta věrně stojí libanonské hnutí Hizballáh. Nyní však vyšlo najevo, že Asadovým silám poskytuje cenné rady i skupina severokorejských vojenských poradců.

Důstojníci z KLDR (je jich asi 11 až 15) působí na řadě míst, třeba v továrnách u Aleppa. V tomto městě také doprovází běžné vojenské jednotky. Ramí Abdul Rahmán, člen jedné z opozičních organizací, uvedl, že tito Severokorejci prý hovoří arabsky a "poskytují logistickou podporu a pomoc pro vojenské operace". Dodal, že "dohlížejí na dělostřelecké bombardování", které na povstalce chrlí syrská armáda. O misi informovala různá světová média: mezi nimi i britský list Daily Telegraph.

Jaderná spolupráce

Nynější výlet severokorejské výpravy lze brát jako oživení starých vazeb mezi oběma zeměmi. KLDR, v jejímž čele nyní stojí vůdce Kim Čong-un, s Asadovou Sýrií spolupracuje dlouhé roky. A to velice plodně. Severní Korea pomáhala Sýrii postavit jadernou elektrárnu, již v roce 2007 zničili Izraelci. Opakovaně také podle britského listu prosakovalo, že Pchjongjang syrský režim zásobuje zbraňovými technologiemi, včetně chemických zbraní.

"Za starých dobrých časů" pro Asada, tedy ještě před tím, než v roce 2011 začalo protirežimní povstání, Damašek syrské dárky s radostí oplácel. Pro mezinárodním společenstvím ostrakizovanou KLDR bylo odměnou již jen to, že se s nimi Syřané bavili. Ani Sýrie před válkou nebyla z pohledu Západu nijak oblíbeným státem, oproti prakticky úplně izolované KLDR na tom však byla mnohem lépe. Vzpomenout tak lze třeba rok 2010, kdy severokorejská delegace navštívila Damašek, aby "posílila vzájemné vazby".

V současnosti je oním "tonoucím" spíše Bašár Asad. Jeho síly se sice nedávno zmocnily strategického města Kusajr, bez zahraniční pomoci - hlavně ruských zbraní a sil Hizballáhu - se ovšem stále zatím neobejde. Severokorejská službička je jistě vítaná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video