Údajný jaderný test vyvolal ve světě vlnu protestů. Ilustrační foto.

Údajný jaderný test vyvolal ve světě vlnu protestů. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Severokorejský jaderný test je podle Američanů blamáž

  • 98
Američtí experti i zpravodajské služby pochybují o tom, že by Severní Korea v pondělí odpálila svoji první atomovou bombu. Síla výbuchu prý byla příliš malá. "Zdá se, že znalosti Pchjongjangu jsou na nižší úrovni než by se zdálo," citoval deník Washington Post nejmenovaný zdroj.

INFOGRAFIKA:
Severokorejské rakety

Severní Korea úspěšný údajně jaderný test ohlásila v pondělí. Narazila ale na tvrdé odsouzení celého světa. - více zde

Prohlášení představitelů režimu ale není možno nijak ověřit. Všechny spekulace proto vycházejí jen z předběžných seizmických měření.

Exploze byla příliš malá
Měření ukazují, že exploze v podzemním tunelu měla sílu zhruba 500 tun TNT, tedy mnohem méně než puma, kterou Spojené státy shodily na japonské Nagasaki (její síla byla 21 až 23 kilotun TNT).

Experti proto usuzují, že to byla s největší pravděpodobností exploze "vysoce výbušné látky, která způsobila řetězovou reakci v zařízení založeném na plutoniu". "Nešlo ale o klasický jaderný výbuch," shodují se.

"Došlo k seizmickému otřesu, který dosáhl síly asi čtyř stupňů Richterovy stupnice. Není ale jasné, zda šlo o jaderný test," řekl listu Washington Post zdroj obeznámený se zprávami tajných služeb. "Jejich jaderný potenciál je zřejmě menší, než se očekávalo."

KLDR se dere do jaderného klubu
Pokud jsou předpoklady správné, mohly by se naplnit pochybnosti některých odborníků. Tvrdí, že může jít jen o další blamáž severokorejského režimu.

Vládní analytici míní, že test byl spíše snahou o politický manévr Pchjongjangu, než demonstrací síly. "Možná se jen snažili ukázat, že jsou členy jaderného klubu," usuzuje jeden z nich.

To je podle něj zásadní. Severokorejská armáda se domnívá, že připojení KLDR k dalším sedmi zemím s jadernými zbraněmi je klíčem k zachování moci komunistického režimu.

"Mohlo jít jen o selhání zařízení," upozorňuje Michael Levi z Rady pro mezinárodní vztahy. "Možné je úplně všechno."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video