Severokorejský jaderný poker bude pokračovat

  • 28
V Pekingu skončilo jednání o krizi kvůli severokorejskému jadernému programu. KLDR a USA se za asistence Číny dohodly dále jednat, až vyhodnotí poslední setkání. Pchjongjang poté, co se přiznal, že má jaderné zbraně, předložil nové návrhy. Podle Bílého domu však jen obnovil vyděračskou hru.

Rokování v Pekingu vyvrcholila schůzkami, které svolal na poslední chvíli čínský ministr zahraničí Li Čao-sing. Už je nikdo nečekal, protože Severokorejci ve čtvrtek údajně jednání předčasně opustili.

Li Čao-sing si nejprve pozval k separátnímu rozhovoru vyjednávače z KLDR a poté i z USA. "Nakonec se všechny tři delegace krátce a neformálně společně sešly," uvedlo americké velvyslanectví v Pekingu.

Podle Číny jednání znamenala pokrok ve vzájemných vztazích a řešení jaderné krize. "Všechny strany se shodly, že je to dobrý začátek, a budou nadále ve spojení přes diplomatické kanály," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Nové "smělé" návrhy
Pchjongjang po schůzkách přišel s novými "smělými" návrhy, ale jejich obsah neupřesnil. Washington podle Severokorejců na nabídky nijak nereagoval a zopakoval dosavadní rétoriku.

Americký hlavní vyjednávač James Kelly odmítl ukončená jednání zatím jakkoli komentovat a zamířil na další schůzku do jihokorejské metropole Soulu.

USA podle Severokorejců trvají na starém požadavku, aby KLDR ukončila svůj jaderný program. "Vyhýbají se však základním otázkám," míní Pchjongjang se zřejmou narážkou na bezpečnostní záruky ze strany Washingtonu.

Severokorejské přiznání
Podle amerických vládních zdrojů a japonských diplomatů se KLDR přiznala, že vlastní jaderné zbraně. V posledním prohlášení se o nich však severokorejské ministerstvo zahraničí nezmínilo.

"Zase začali se starou vyděračskou hrou," komentoval přiznání americký prezident George Bush. Je zvědav na oficiální reakci Číny, která podle něj prosazuje, aby Korejský poloostrov byl bez jaderných zbraní.

S obviněním přispěchala během jednání i KLDR. Při čtvrtečních rozhovorech znovu obvinila Washington, že vede oblast do ozbrojeného konfliktu. - o předchozím dění více zde

Zašmodrchaná situace
USA a KLDR zasedly k jednacímu stolu na vysoké úrovni poprvé od října 2002, kdy se mezi zeměmi rozhořely třenice kvůli tajnému jadernému programu, který se Severokorejci zavázali ukončit výměnou za americkou ropu.

Severní Korea původně požadovala dvojstranné rozhovory jen s Američany, ale nakonec musela jednání zprostředkovat Čína. Závěry rokování naplnily očekávání, že diplomaté kvůli zašmodrchanosti situace zřejmě nedojdou k žádným konkrétním dohodám.

Americký vyjednávač James Kelly odjíždí z Pekingu po skončení trojstranných jednání o severokorejské jaderné krizi. (25. dubna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video