Severokorejské migy zaměřily letoun USA

  • 435
Krize mezi USA a KLDR se prohlubuje. Severokorejské stíhačky Mig v neděli zaměřily americké špionážní letadlo RC-135 v mezinárodním prostoru nad Japonským mořem. Po necelé půlhodině stroje bez palby odletěly. Washington chce proti incidentu oficiálně protestovat.

"Budeme formálně protestovat. Je to pobuřující a může to vylekat naše spojence víc než předchozí provokace," řekl představitel Bílého domu, který si nepřál být jmenován.

Letoun RC-135 se pohyboval nad Japonským mořem v rámci běžné pozorovací mise, když se k němu přiblížily čtyři severokorejské stíhačky - dva Migy-29 a dva Migy-23.

"Nejblíž byly patnáct metrů," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany Jeff Davis.

Podle Pentagonu jedna severokorejská stíhačka zaměřila americký letoun bojovým radarem. Podobný krok signalizuje úmysl střílet. "K žádné palbě nedošlo," uvedl Davis.

Incident trval dvaadvacet minut. Letoun RC-135 poté přerušil svou misi a vrátil se na základnu v japonském městě Kadena. Není jisté, zda spolu posádky letadel hovořily.

Washington vypracovává znění protestu a způsob, jakým ho podá. Obsah podle zdrojů z Bílého domu konzultuje se spojenci, zejména s Jižní Koreou.

Američané mají na paměti incident ze srpna 1969, kdy Severní Korea sestřelila americký špionážní letoun EC-121, v němž zahynulo 31 lidí.

KLDR nedávno obvinila USA z letecké špionáže nad svým územím. Pentagon oznámil, že pravidelně sleduje severokorejské síly a jaderná zařízení. - více zde

Pchjongjang, který nemá s Washingtonem žádné diplomatické vztahy, se obává amerického úderu. Vztahy mezi oběma zeměmi se napjaly poté, co USA obvinily KLDR, že pokračuje v zakázaném jaderném programu.

Průzkumné letadlo RC-135 ve výzbroji americké armády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video