Cvičení severokorejské armády (8. března 2013)

Cvičení severokorejské armády (8. března 2013) | foto: Reuters

Severokorejské jednotky válčily mezi sebou, tvrdí zběhlý důstojník

  • 203
Severokorejská armáda byla - či stále je - rozdělena na nejméně dvě soupeřící frakce, které se koncem roku 2011 střetly i vojensky. Jeden tábor prý podporuje nynějšího diktátora Kim Čong-una, druhý šéfa loutkového parlamentu Kim Jong-nama. S odvoláním na zběhlého důstojníka to napsal The Daily Telegraph.

Tyto informace nelze ověřit, stalinistická KLDR pouští do světa jen minimum informací. Po komunistickém zvyku pak opakuje fráze o jednotě lidu a režimního vedení. Hrozby, kterými Severní Korea v posledních týdnech zahrnula Jižní Koreu i Spojené státy, však svědčí o vnitřním neklidu v totalitním státě.

Raketa je připravená

Severokorejci už načerpali palivo

"Zabil jsem nadporučíka severokorejské armády, stejnou hodnost jsem měl i já," vypráví listu The Daily Telegraph dvaačtyřicetiletý Kim, který se představil jen příjmením. Kim je nejběžnější korejské rodové jméno, jeho nositel nemusí být příbuzným diktátorského klanu, což platí i pro předsedu stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-nama.

"Zabitý velel frakci, která podporovala Kim Čong-una. Jeho stoupenci obklíčili naše kasárny a pozatýkali řadu mužů z jednotky," pokračuje voják. "Mně se podařilo utéci a shromáždit své vojáky. Našli jsme znepřátelenou jednotku a já zastřelil jejich velitele. Pak jsem utekl ze země," dodává důstojník.

"Nechtěli jsme, aby byl Kim lídrem"

Pokud je příběh pravdivý, objevil se na scéně opoziční hráč, totiž Kim Jong-nam. Pětaosmdesátiletý šéf Nejvyššího lidového shromáždění, tedy loutkového parlamentu, který nemá žádné pravomoci. Sám předseda stálého výboru pak plní i spíše ceremoniální funkce, které jsou jinde v kompetenci prezidenta (taková funkce v KLDR oficiálně neexistuje).

Armáda je vedle špiček komunistické nomenkulatury jediným alternativním mocenským centrem. V silně militarizované severokorejské společnosti je příslovečným státem ve státě.

Boje mezi jednotlivým armádními frakcemi se prý odehrály koncem roku 2011, ovšem v době, kdy Kim Čong-un ještě nebyl potvrzeným severokorejským vůdcem. Tím se stal v prosinci toho roku. "Věděli jsme ale, že se chystá nastoupit do čela země. Mnoho z nás ale bylo proti tomu, aby se stal lídrem právě on," pokračuje důstojník, se kterým reportér britského deníku hovořil v Číně.

"I v KLDR jsme měli povědomost o tom, že Jižní Korea je na cestě k plné demokracii. Že se na jihu dobře žije, že tamní obyvatelé mají dostatek jídla. V KLDR jsem nikdy nejedl rýži: když jsem pak v čínské kuchyni poprvé ucítil její vůni, rozplakal jsem se," tvrdí severokorejský uprchlík.

Vůdce Kim dohlíží na vojenské cvičení 

5. dubna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video