Severokorejská odpalovací rampa na satelitním snímku z 26. března. Tajné služby tady zaznamenaly podezřelé aktivity už před několika týdny.

Severokorejská odpalovací rampa na satelitním snímku z 26. března. Tajné služby tady zaznamenaly podezřelé aktivity už před několika týdny. | foto: Profimedia.cz

Severokorejská raketa je připravena k odpálení, dokazují satelitní snímky

  • 38
KLDR dokončila přípravy k odpálení rakety dlouhého doletu Taepodong-2, která může zasáhnout i území USA. Dokazují to satelitní snímky ze severokorejské odpalovací rampy na poloostrově Musudan. Pchjongjang stále tvrdí, že mezi 4. a 8. dubnem vypustí do vesmíru svůj komunikační satelit. Japonsko aktivovalo protiraketový systém.

Snímek rakety na rampě v provincii Hamjong na severovýchodě KLDR se podařilo zachytit americkému Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost (Institute for Science and International Security - ISIS). Na fotografiích je jasně vidět stín rakety, která je připravena v odpalovací rampě.

SNÍMKY nové RAKETY KLDR

Podívejte se na záběry z odpalovací rampy

Americké úřady informace institutu odmítly komentovat. Šéf Pentagonu Robert Gates jen poznamenal, že Spojené státy mohou raketu, která by v budoucnu mohla zasáhnout Havaj nebo Aljašku, sestřelit. "V tomto případě ale nic takového neplánujeme," řekl Gates.

USA raketu zřejmě nesestřelí

Pchjongjang před několika dny oznámil, že mezi 4. a 8. dubnem hodlá vyslat na oběžnou dráhu kolem Země komunikační satelit. Jižní Korea, Japonsko a Spojené státy jsou ale přesvědčeny, že ve skutečnosti půjde o test rakety dlouhého doletu Taepodong-2.

"Neznám nikoho v americké vládě, kdo by nevěřil, že je tato technologie jen maskováním pro vývoj mezikontinentální balistické střely," řekl Gates včera v televizi Fox News.

Rakety KLDR

Spojené státy jsou podle Gatese přesvědčeny, že KLDR má v dlouhodobém výhledu v úmyslu pokusit se vybavit rakety dlouhého doletu jadernými hlavicemi. Je prý ale skeptický ohledně schopnosti Severní Koreje učinit to v dohledné době.

Japonci aktivovali protiraketovou obranu

Blížícího se testu se obávají především Japonci. Právě nad jejich územím by totiž měla raketa proletět. Vláda už dala najevo, že hodlá udělat vše pro bezpečnost obyvatel, a aktivovala svůj protiraketový systém.

Armáda už do Japonského moře vyslala dvě vojenská plavidla vybavená protiraketovými střelami. Ty mají zachytit jakékoli úlomky v případě, že by se odpálení rakety stalinistickému státu nezdařilo, podobně jako při prvním testu v roce 2006.

V Japonském moři jsou podle CNN i dvě americké vojenské lodě, které mohou severokorejské střely zneškodnit. Japonci také na severní pobřeží přesunuli část mobilních odpalovačů země-vzduch a v pohotovosti jsou i stíhací letouny.

Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea varovaly Pchjongjang, že pokud test rakety uskuteční, uvalí na KLDR sankce. Severokorejci zase pohrozili, že jakýkoli pokus o sestřelení jejich "satelitu" budou posuzovat jako nepřátelský čin a záminku k vyhlášení války.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video