Severokorejskou loď s podezřelým nákladem sledovala americká válečná loď McCampbell.

Severokorejskou loď s podezřelým nákladem sledovala americká válečná loď McCampbell. | foto: Profimedia.cz

Severokorejská loď pašovala do Barmy rakety, maskovala se vlajkou Belize

  • 21
Americké námořnictvo zadrželo v Pacifiku severokorejskou loď, která zřejmě vezla do Barmy raketové systémy. Plavidlo plující pod vlajkou Belize se po dnech vyjednávání a diplomatickém tlaku otočilo zpátky do přístavu v KLDR.

Severokorejská loď M/V Light, která už dříve převážela ze Severní Koreje zakázaný materiál, se dostala do hledáčku amerického námořnictva před několika týdny. Washington měl podezření, že na palubě ukrývá součásti raket.

Na paty se tak podezřelému plavidlu, kterému na stěžni plápolala vlajka Belize, pověsila americká válečná loď McCampbell. Podle zdrojů amerického deníku New York Times měla registrace ve středoamerickém státu Američany zmást.

Sankce OSN vůči KLDR

OSN vyhlásila sankce proti Severní Koreji poté, co komunistický režim provedl v letech 2006 a 2009 jaderné pokusy. Sankce zahrnují zákaz obchodu s jadernými a raketovými technologiemi. A rezoluce z loňského roku povoluje členským státům provádět inspekce severokorejského nákladu přepravovaného po moři, vzduchem i po zemi. Podle dokumentů ze serveru WikiLeaks vojenský režim v Barmě usiluje o získání jaderných zbraní a spolupracuje při tom s Pchjongjangem. Junta to popírá.

Autor: ČTK

Washington proto požádal úřady v Belize, aby daly souhlas k prohledání lodi. Torpédoborec McCampbell tak 26. května jižně od Šanghaje loď zastavil a námořníci požádali posádku, zda mohou vstoupit na palubu. Severokorejci to celkem čtyřikrát odmítli.

Američané nasadili místo síly diplomacii

Američané v tu chvíli nechtěli na loď v mezinárodních vodách vtrhnout násilím, protože by to mohlo zažehnout konflikt. Nebyli si zároveň zcela jistí, zda kontejnery obsahují citlivý materiál a jestli nejde jen o cílenou provokaci Severokorejců. Obratně přitom využili diplomacii.

Zatímco se tisíce kilometrů od Washingtonu držely dvě lodě v šachu, v americké metropoli jednali zástupci organizace ASEAN včetně delegace z Barmy. Američané jim ukázali fotografie podezřelé lodi a upozornili Vietnam, Thajsko, Indonésii i Malajsii, že takové dodávky rezoluce OSN 1874 Pchjongjangu zakazuje.

Delegacím zároveň naznačili, že dodávka zřejmě obsahuje rakety s dostřelem kolem 560 kilometrů, které mohou ohrozit části Indie, Číny, Thajska nebo Laosu. Barmánci se proti nařčením ostře ohradili, ale diplomatický tlak zřejmě zabral.

O pár dní později se loď náhle zastavila a obrátila se do domovského přístavu. Na cestě ji doprovodily americké pozorovací letouny. Trasu prý přesně mapovaly i špionážní satelity.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video