Japonská armáda rozmístila v samotném centru metropole Tokia obranné střely

Japonská armáda rozmístila v samotném centru metropole Tokia obranné střely Patriot, které mají chránit město před případným útokem raket z komunistické Severní Koreje. Na snímku z úterý 9. dubna stojí voják u Patriotu nedaleko japonského ministerstva obrany. | foto: Reuters

KLDR zastavila činnost továren v Kesongu, Tokio rozmístilo střely

  • 297
Poslední symbol spolupráce obou Korejí padl. Pchjongjang oznámil, že pozastavuje činnost továren v průmyslovém komplexu Kesong a odvolal všechny své zaměstnance. Japonsko na vzrůstající napětí reagovalo rozmístěním obranných střel.

V návaznosti na pondělní rozhodnutí Severní Koreje "dočasně pozastavit operace v zóně" nenastoupilo v úterý do práce na 53 tisíc severokorejských dělníků pracujících ve společné průmyslové zóně Kesong. Pchjongjang své rozhodnutí zastavit provoz továren zdůvodnil "provokacemi" Soulu.

Průmyslový komplex Kesong

Areál leží na území KLDR, jen několik kilometrů od hranice mezi oběma Korejemi.

Kombinuje levnou severokorejskou pracovní sílu a jihokorejské technologie a know-how. Továrny v Kesongu vydělávají severokorejské ekonomice ročně dvě miliardy dolarů. Zaměstnáno je zde přes 53 tisíc severokorejských dělníků a kolem 800 Jihokorejců, zastupujících 123 podniků.

Více o komplexu v Kesongu zde.

"Až dosud žádný severokorejský zaměstnanec nedorazil do práce," konstatoval mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení. Situaci okomentovala na zasedání vlády i prezidentka Pak Kun-hje, která varovala KLDR, že v případě uzavření komplexu přijde země o veškeré zahraniční investice.

"Investice jsou založeny na odhadu příštích výsledků a na důvěře. Pokud vidíte, že sever porušuje mezinárodní pravidla a formy a před zraky celého světa zastavuje práci v Kesongu, pak ani jedna země světa nebude investovat v KLDR," prohlásila. Pověřila také ministerstvo pro sjednocení, aby se postaralo o bezpečnost Jihokorejců a ochranu jejich majetku.

Severní Korea již minulý týden nevpustila do komplexu stovky jihokorejských zaměstnanců ani nákladní automobily vezoucí suroviny (více o případu zde). Jihokorejským manažerům, kteří v zóně byli, umožnila odchod. Nabídky ale využilo jen asi 300 z nich, dalších 475 na místě zůstalo.

Během krizí na Korejském poloostrově v minulých letech zůstal průmyslový komplex v Kesongu vždy v provozu, s výjimkou roku 2009, kdy do něj KLDR v souvislosti s americko-jihokorejským vojenským cvičením a zpřísněnými obchodními sankcemi zablokovala na několik dní přístup (více o případu zde)

3. dubna 2013

Japonsko zaujímá obranné pozice

V reakci na rostoucí napětí na Korejském poloostrově rozmístila v úterý brzy ráno japonská armáda v centru Tokia a na jeho předměstích trojici obranných střel Patriot. Instalaci systému, jenž má chránit město před případným útokem ze Severní Koreje, oznámil generální tajemník tamní vlády Jošihide Suga.

Armáda KLDR

Japonsko by severní Korejci raketou trefili, Spojené státy asi ne

Střely Patriot hodlá Japonsko umístit také na ostrově Okinawa, kde se nachází velká americká vojenská základna. V pohotovosti jsou rovněž v Japonském moři válečné lodě vybavené protiraketovým obranným systémem Aegis. Ty dostaly rozkaz sestřelit jakoukoli raketu odpálenou v KLDR, která by mířila na Japonsko.

Jihokorejská agentura Jonhap v úterý informovala, že Severní Korea dokončila přípravy na odpal rakety středního doletu z východního pobřeží země. Technicky prý může být raketa Musudan o dosahu až 4000 kilometrů odpálena už ve středu.

"Na základě analýzy jihokorejské rozvědky, která zkoumala pohyby kolem severokorejské střely, jsme přesvědčeni, že KLDR dokončila přípravy na odpal. Technicky může být střela odpálena již zítra (ve středu)," uvedl podle agentury Jonhap nejmenovaný vysoký jihokorejský vojenský činitel.

Nová výzva z KLDR: Cizinci, připravte se odejít z Jižní Koreje

Pchjongjang v posledních dnech stupňuje své hrozby. V pátek vyzval zahraniční diplomaty, aby zvážili odchod ze země, protože prý od středy nebude schopen zajistit jejich bezpečnost. V úterý zase vyzvala KLDR cizince v Jižní Koreji, aby se pro případ války přichystali k evakuaci ze země.

"Korejský poloostrov je na pokraji termojaderné války," citovala mluvčího severokorejského výboru pro mír v Asii a Tichomoří severokorejská agentura KCNA. "Nechceme ublížit cizincům v Jižní Koreji, pokud vypukne válka," dodal mluvčí. Evakuační plán si mají podle doporučení Pchjongjangu připravit zahraniční organizace, firmy i turisté.

Jižní Korea zatím na výzvu KLDR nereagovala. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nové doporučení k evakuačnímu plánu cizinců pobývajících v Jižní Koreji analyzovalo, a zatím nepovažuje za vhodné na ně odpovídat. "Dosud prakticky neznámý severokorejský výbor pro mír v Asii a Tichomoří je institucí, která není oprávněna k tomu, aby vydávala prohlášení podobného druhu jménem KLDR," uvedl Karel Šrol z tiskového oddělení. 

Varování před cestami na Korejský poloostrov nevydala ani Asociace cestovních kanceláří ČR.  "Zatím nejsou indicie, že by šlo o více než proklamace," uvedl její viceprezident Jan Papež. Momentálně v Jižní Koreji pobývá asi dvě stě až tři sta českých občanů.

Evropská unie nevidí v Jižní Koreji žádné bezprostřední ohrožení a jako celek žádná evakuační opatření neplánuje. Černínský palác své kroky koordinuje v souladu s oficiálními stanovisky Bruselu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video