Severokorejci své rakety rádi ukazují na veřejných přehlídkách.

Severokorejci své rakety rádi ukazují na veřejných přehlídkách. | foto: Profimedia.cz

Severokorejci chystají test rakety, která dolétne do USA

  • 19
Severní Korea se zřejmě připravuje na další test rakety dlouhého doletu. Jihokorejské špionážní satelity zahlédly v KLDR tajemný vlak, který k nově vybudované odpalovací rampě vezl střely Taepodong 2. Zpráva přichází dva dny poté, co Pchjongjang varoval, že se Korejský poloostrov ocitl na pokraji války.

Podle jihokorejské tajné služby satelitní snímky ukazují, jak vlak vyjel z továrny a s velkým nákladem válcovitého tvaru míří k nově vybudované odpalovací rampě na severozápadě země, jen pár kilometrů od hranic s Čínou.

"Předmět by mohl být Taepodong 2," řekl jihokorejské agentuře Jonhap pod podmínkou anonymity zdroj z jihokorejské vlády. Podle tohoto zdroje však bude trvat ještě nejméně měsíc, než bude střela připravená k odpálení.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il

O zdraví severokorejského předáka Kim Čong-ila se spekuluje od srpna. Podle všeho je nyní v pořádku.

Raketa Taepodong 2 přitom nebude mít na severu Korejského poloostrova premiéru. Severokorejci ji neúspěšně zkoušeli už v červenci 2006. Zatím nejmodernější severokorejská raketa má podle tajných služeb dolet až 6 700 kilometrů. To by znamenalo, že může zasáhnout jakýkoli cíl v Jižní Koreji, Japonsku, ale také část území USA.

Severokorejci chtějí upoutat pozornost Obamy

Harašení zbraněmi je oblíbenou taktikou severokorejských předáků vždy, když je v regionu napjatá politická situace. A to je právě nyní. Minulý týden KLDR oznámila, že odvolává všechny politické a vojenské smlouvy, které v minulosti uzavřela s Jižní Koreou. - přečtěte si KLDR zrušila smlouvy s jihem, zřejmě touží po pozornosti Obamy

Analytici upozorňovali, že to může být příprava na vojenskou operaci. Pravděpodobnější je ale scénář, že šlo o další z verbálních útoků Pchjongjangu na jižního souseda, jehož cílem je hlavně upoutat pozornost nové americké administrativy.

PŘEČTĚTE SI

Korejský poloostrov je na pokraji války, pohrozil Pchjongjang

Situace na Korejském poloostrově se značně zhoršila poté, co do čela Jižní Koreje loni nastoupil prezident I Mjong-bak. Ten opustil "sluneční politiku", kterou zahájil na začátku devadesátých let prezident Kim Te-džung, a zaujal ke stalinistickému režimu ostřejší postoj a odmítl severnímu sousedovi posílat potraviny, dokud neukončí svůj nukleární program.

Severokorejští vojáci střeží demilitarizované pásmo.

Demilitarizovaná zóna mezi oběma zeměmi je jednou z nejstřeženějších hranic světa.

Idylické vztahy nemá Pchjongjang ani s Washingtonem. Američanům se nelíbil především jaderný test, který režim uskutečnil v roce 2006. Výměnou za hospodářskou pomoc potom KLDR přistoupila na to, že zastaví svůj jaderný program. Na konci loňského roku ale snaha regionálních mocností o ukončení jaderného programu zkrachovala.

PŘEČTĚTE SI

Nejstřeženější hranice světa. Reportáž ze Severní Koreje

Barack Obama už ale oznámil, že do Soulu ještě tento měsíc přijede svízelnou situaci řešit ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Případný konflikt by byl fatální. Země, které jsou od ukončení války v roce 1953 formálně stále ve válečném stavu, mají podél vzájemných hranic až milion vojáků. Demilitarizovaná zóna, která obě země odděluje, je ve skutečnosti jednou z nejvíce vyzbrojených oblastí světa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video